Korea Północna przeprowadzi w środę pierwszą od 2017 roku próbę atomową? "Jest taka możliwość"

Według południowokoreańskiego ministra ds. zjednoczenia Korei w środę 27 lipca Korea Północna może przeprowadzić próbę atomową. Jeśli tak się stanie, to będzie to siódma z kolei i pierwsza od 2017 roku próba z użyciem broni jądrowej.

Kwon Young-se został zapytany w rozmowie z południowokoreańskim radiem o to, czy Korea Północna może przeprowadzić próbę atomową z okazji Dnia Zwycięstwa, które przypada na 27 lipca. - Sądzę, że jest taka możliwość - odpowiedział minister do spraw zjednoczenia Korei. 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Korea Północna może przeprowadzić próbę atomową. Będzie to pierwsza taka próba od 2017 roku

Jak podaje "The Korea Herald", w środę Korea Północna będzie świętować 69. rocznicę podpisania zawieszenia broni, które zakończyło wojnę na Półwyspie Koreańskim. Jak zauważa dziennik, do tej pory nie doszło do podpisania porozumienia pokojowego - a to sprawia, że Korea Północna i Południowa formalnie pozostają w stanie wojny. Oba państwa nie utrzymują też relacji dyplomatycznych. 

Minister Kwon Young-se, który jest czołowym przedstawicielem Seulu (Korei Południowej) w Pjongjangu (Korei Północnej), zauważył, że w najbliższych dniach Północ ma zorganizować krajową konferencję weteranów wojennych, co razem z obchodami Dnia Zwycięstwa może zwiększać ryzyko przeprowadzenie prób atomowych. 

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Kim Dzong Un i Władimir Putin w 2019 rokuKorea Północna wyśle robotników do odbudowy Ukrainy - tej okupowanej

Według ministra oba te wydarzenia mogą być dla Kim Dzong Una okazją do przedstawienia nowych deklaracji dotyczących polityki zagranicznej Korei Północnej. W środę 27 lipca przywódca pojawi się publicznie po raz pierwszy od dwóch tygodni. 

Szósta i ostatnia w historii tego kraju próba atomowa została przeprowadzona we wrześniu 2017 roku. Informacje przekazane przez ministra Kwon Young-se pokrywają się z ustaleniami amerykańskiego i południowoamerykańskiego wywiadu, które informowały, że Pjongjang w ostatnim czasie zakończył przygotowania do przeprowadzenia kolejnej próby. Ma się ona odbyć w podziemnych tunelach na poligonie wojskowym Punggye-ri, znajdującym się w północno-zachodniej części Korei Północnej.

Kim Dzong Un (zdjęcie ilustracyjne)Prowokacje Korei Północnej? Korea Południowa: "szybki i mocny" atak

Więcej o: