Wojna w Ukrainie. Rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator zestrzelony przez siły ukraińskie

Rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator został zestrzelony przez ukraińskich żołnierzy z wojsk powietrznodesantowych. To jedna z najlepszych rosyjskich maszyn, warta ponad 16 mln dolarów.

Ukraińscy żołnierze z 25. Samodzielnej Siczesławskiej Brygady Powietrznodesantowej przekazali w poniedziałek informację o zestrzeleniu jednej z najbardziej rozpoznawalnych maszyn rosyjskiego lotnictwa śmigłowcowego. Przez rosyjską armię był uważany za jedną z najlepszych i niemal niezniszczalnych. Cena maszyny to ponad 16 mln dol. Polska Agencja Prasowa zwraca jednak uwagę, że śmigłowce Ka-52 "były już niejednokrotnie zestrzeliwane w niebie nad Ukrainą".

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Siergiej ŁawrowRosja. Kuriozalne słowa Ławrowa. Mówi o "epizodzie" w Odessie

Wojna w Ukrainie. Rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator zestrzelony. Miał być niezniszczalny

Ukraińscy żołnierze z wojsk powietrznodesantowych relacjonują, że trafili w maszynę dzięki przenośnemu przeciwlotniczemu zestawowi rakietowemu Igła. Ka-52 Aligator "to najnowsza rosyjska jednostka lotnictwa bojowego, działająca od 2008 roku, wyposażona w system laserowy, kompleks rakietowy przeciwpancerny, bomby powietrzne" - napisano w komunikacie.

Tego samego dnia wieczorem żołnierze z 25. Samodzielnej Siczesławskiej Brygady Powietrznodesantowej poinformowali o zestrzeleniu silnie opancerzonego rosyjskiego samolotu szturmowego SU-25 (Grach).

Zobacz wideo Amerykańscy żołnierze przenoszą transportery opancerzone M113 na ciężarówki w ramach pomocy wojskowej Ukrainie

Straty Rosjan wciąż rosną

Według najnowszych danych przekazanych w poniedziałek rano przez sztab generalny armii ukraińskiej od początku rozpoczętej w lutym wojny, Rosjanie stracili w Ukrainie 222 samoloty i 188 śmigłowców. W trakcie prowadzonych działań wojennych zginęło do tej pory około 39700 rosyjskich żołnierzy. Dowództwo ukraińskiej armii poinformowało również, że w dalszym ciągu trwają działania, aby odeprzeć siły wroga. "Nasze samoloty i helikoptery nadal przeprowadzają ataki lotnicze przeciwko koncentracji siły roboczej wroga i sprzętu wojskowego w wyznaczonych kierunkach" - przekazano w jednym z komunikatów zamieszczonych w mediach społecznościowych. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski"Kontratak do sześciu tygodni". Kluczowa faza wojny w Ukrainie

Więcej o: