David Trimble nie żyje. Był laureatem Nobla i jednym z ojców porozumienia w Irlandii Północnej. "Bohater"

Zmarł David Trimble, były szef rządu Irlandii Północnej, uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Miał 77 lat. Wiadomość o śmierci polityka podała w poniedziałek wieczorem Ulsterska Partia Unionistyczna (UUP).

David Trimble otrzymał Nobla w 1998 r. wspólnie z Johnem Hume'em. Pokojowa nagroda była docenieniem ich zaangażowania i pracy "na rzecz pojednania między protestantami i katolikami w Irlandii Północnej".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brexit. Irlandczycy boją się powrotu granicy z Wielką Brytanią

David Trimble nie żyje, laureat pokojowej nagrody Nobla

Ulsterska Partia Unionistyczna przekazała, że David Trimble zmarł po krótkiej chorobie. Polityk stał w przeszłości na czele tej partii. 

David Trimble był członkiem brytyjskiej Izby Gmin od 1990 roku. W latach 1998-2002 był przewodniczącym rządu Irlandii Północnej. W 1998 roku współtworzył północnoirlandzkie porozumienie pokojowe, tak zwane porozumienie wielkopiątkowe, nakłaniając swoją partię do zaakceptowania rozmów z katolikami i przyjęcia wypracowywanego przez dwa lata dokumentu.

Porozumienie pozwoliło zakończyć spory trwające kilka dekad. Zgodnie z jego zapisami Irlandia Północna pozostanie częścią Wielkiej Brytanii, ale w przyszłości społeczeństwo większością głosów będzie miało prawo zdecydować o zjednoczeniu wyspy. Ugrupowania polityczne zobowiązały się do korzystania wyłącznie z pokojowych i demokratycznych sposobów działania.

David Trimble nie żyje. "Gigant brytyjskiej i międzynarodowej polityki"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nazwał Davida Trimble'a "gigantem brytyjskiej i międzynarodowej polityki". "Będzie długo pamiętany ze względu na swój intelekt, osobistą odwagę i zaciekłą determinację, by zmienić politykę na lepsze" - napisał na Twitterze szef brytyjskiego rządu.

"David Trimble zawarł pokój i zbudował mosty. Miał ogromny urok i duże poczucie humoru. Jego ciepło i uśmiech poruszyły wielu, w tym mnie. Będę za nim tęsknić. Wielka Brytania jest uboższa z powodu jego straty. Nasze wyspy straciły prawdziwego bohatera" - to z kolei słowa Toma Tugendhata, polityka Partii Konserwatywnej, członka Izby Gmin.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: