Gdzie jest Alina Kabajewa? Media o kryjówce objętej sankcjami "kochanki Putina". "Błysnęła pierścionkiem i zniknęła"

Alina Kabajewa, była gimnastyczka, a według medialnych doniesień "kochanka Władimira Putina" oraz matka jego dzieci rzadko pokazuje się publicznie od początku wojny w Ukrainie. Od 3 czerwca jest dodatkowo objęta unijnymi sankcjami. O tym, gdzie obecnie przebywa kobieta, informuje agencja informacyjna Unian.

Alina Kabajewa trafiła na początku czerwca na unijną czarną listę osób z Federacji Rosyjskiej objętych sankcjami po rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego. Była rosyjska gimnastyczka, a także - według doniesień - "kochanka Władimira Putina" i matka jego dzieci znalazła się na niej pomimo początkowej niechęci Węgier. Kobieta trafiła również na czarne listy m.in. Wielkiej Brytanii czy Kanady.

Gdzie się ukryła Alina Kabajewa? Współpracownik Nawalnego odpowiada

Jak informuje w poniedziałek agencja informacyjna Unian, powołując się na słowa Rusłana Szaweddinowa, rosyjskiego aktywisty i opozycjonisty z Fundacji Antykorupcyjnej, a także współpracownika Aleksieja Nawalnego, Kabajewa nie ukryła się w żadnym egzotycznym miejscu. Mężczyzna wypowiadał się w poniedziałek na antenie ukraińskiej telewizji Freedom na temat majątku Władimira Putina oraz jego kochanek. Zdaniem opozycjonisty była gimnastyczka, choć nie jest często widywana publicznie, przebywa obecnie w stolicy Rosji.

- Alina siedzi w Moskwie - twierdzi Rusłan Szaweddinow. - Jedyne publiczne wydarzenie z Aliną po inwazji [Rosji na Ukrainę - red.] to wydarzenie organizowane przez jej fundusz sportowy. Pojawiła się na nim, ćwiczyła z dziećmi, błysnęła pierścionkiem z brylantem na palcu i zniknęła - opowiada aktywista.

Jak twierdzi współpracownik Nawalnego, "Putin na starość stał się już trochę sentymentalny w stosunku do swoich kobiet".

- Swój drogi jacht nazwał imieniem ukochanej. Szeherezada to pseudonim Aliny Kabajewej z jej sportowych lat - powiedział Szaweddinow.

Na początku maja Szeherezada, znana również jako "tajny superjacht Putina", została zatrzymana we Włoszech. Jacht mierzący ponad 140 metrów i wart 700 milionów dolarów cumował wcześniej w porcie Marina di Carrara. Jednostka jest wyposażona w spa, basen, dwa lądowiska dla helikopterów oraz kominek opalany drewnem.

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje na Rosję. Moskwa odpowiada

Oprócz kochanki prezydenta Rosji na liście osób objętych sankcjami w szóstym pakiecie obostrzeń przygotowanych przez kraje 27-mki znalazło się ponad 40 wojskowych z 64.Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35.Armii. Według doniesień jest ona odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury.

Na czarnej liście są także oligarchowie i biznesmeni, oraz członkowie ich rodzin. W ostatnich dniach przed zamknięciem listy został do niej dopisany na przykład syn Jegwienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Putina, który finansuje najemników z grupy Wagnera. Szósty pakiet sankcji objął też rodzinę rzecznika Kremla - córkę, syna i żonę Dmitrija Pieskowa. Na czarną listę zostali też wpisani propagandyści z prokremlowskiej agencji Ria Novosti.

W ramach siódmego pakietu sankcji UE, które weszły w życie 21 lipca, na czarną listę zostało dopisanych kolejnych 48 osób. Są to między innymi członkowie gangu motocyklowego "Nocne Wilki" wraz z ich liderem Aleksandrem Załdostanowem, przyjacielem Władimira Putina. Na liście są też zdrajcy Ukrainy współpracujący z rosyjskim okupantem, między innymi Konstantin Iwaszczenko - samozwańczy mer Mariupola. Są również kolejni wojskowi, politycy, członkowie rodzin znanych oligarchów. Sankcje dotykają także przedstawicieli świata kultury. Wśród 9 podmiotów, których aktywa na terenie Unii będą zamrożone, jest firma z sektora zbrojeniowego, ponownie gang motocyklowy "Nocne Wilki", a także fundacja Russkij Mir - narzędzie ideologicznej propagandy Putina w postsowieckich krajach.

Rosja nie pozostała dłużna krajom, które uznaje za "nieprzyjazne", czyli tym, które krytykują politykę Moskwy i nakładają nań sankcje. Na sformułowanej przez rosyjski rząd czarnej liście znalazło się już łącznie 51 krajów i terytoriów - w tym m.in. wszystkie kraje UE, USA i Wielka Brytania. Sankcjami odwetowymi (obejmującymi m.in. zakaz wjazdu do Rosji) objęto również ok. tysiąca Amerykanów, w tym m.in. Joe Bidena, a także jego żonę i córkę.

Więcej o: