Kuriozalne słowa Ławrowa. Mówi o "epizodzie" w Odessie i dodaje: Umowa zbożowa nie zakazuje ataków

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w kuriozalnych słowach odniósł się do piątkowego ataku na Odessę, który nastąpił kilkanaście godzin po podpisaniu umowy ws. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. - W ramach porozumień podpisanych 22 lipca w Stambule, nie ma nic, co zakazywałoby nam kontynuowania specjalnej operacji wojskowej - przekazał Ławrow.

W piątek w Turcji Rosja - w obecności m.in. Ukrainy i ONZ - podpisała zobowiązanie o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża przez tamtejsze porty, które rosyjska flota blokuje od początku działań wojennych. Kilkanaście godzin po podpisaniu dokumentu Rosjanie ostrzelali rakietami port handlowy w Odessie.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W sobotę minister obrony Turcji przekazał, że rosyjscy oficjele przekazali Ankarze, iż "nie mieli absolutnie nic wspólnego z atakiem i szczegółowo badają sprawę". Kilka godzin później rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potwierdziła jednak, że w sobotę to Rosjanie zaatakowali Odessę. 

"Rosyjski pocisk Kalibr uderzył w obiekt infrastruktury wojskowej w porcie w Odessie" - stwierdziła na Telegramie Maria Zacharowa. Dodała, że rakieta "precyzyjnie uderzyła" w ukraiński okręt wojskowy.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

W poniedziałek do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- Jeżeli mówimy o (...) epizodzie, który miał miejsce w Odessie, to w zobowiązaniach, które przyjęła Rosja, w tym w ramach porozumień podpisanych 22 lipca w Stambule, nie ma nic, co zakazywałoby nam kontynuowania specjalnej operacji wojskowej, w tym niszczenia infrastruktury wojskowej i innych celów wojskowych - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Ławrow, cytowany przez Interfax.

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow przekazał, że mimo ataku Ukraina przygotowuje się do eksportu zboża przez Morze Czarne. 

Minister Kubrakow podkreślił, że Rosja - atakując za pomocą rakiet port w Odessie - pokazała po raz kolejny swoje prawdziwe zamiary. Dodał, że ukraińskie obiekty infrastruktury stały się w ostatnich miesiącach jednym z głównych celów Rosjan. Szef ukraińskiego resortu infrastruktury zaznaczył, że mimo to Ukraina nie zrezygnuje ze swego celu, którym jest odblokowanie portów.

Ukraina. Trwają przygotowania do eksportu zboża przez Morze Czarne

Jak poinformowały władze obwodu odeskiego, rozminowywany jest morski korytarz dla ruchu statków handlowych.

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że przygotowywany jest konwój statków z portów "Odessa", "Czornomorsk" i "Piwdennyj". Rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk podkreślił, że ma zostać utworzona specjalna trasa dla jednostek handlowych. Będzie to wąski tor wodny przeznaczony dla statków wiozących zboże.

Czołgi państw NATO podczas ćwiczenia na ŁotwieNATO nie uzbroi Ukrainy na poczekaniu, bo nie ma czym

Rzecznik dodał, że planowany jest konwój, który będzie się poruszał wytyczoną trasą, a pozostałe tereny nadal będą zaminowane. Przedstawiciel władz obwodu odeskiego powiedział, że nie ma mowy o całkowitym rozminowaniu akwatorium odeskiego portu i zmniejszeniu bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich granic.

Szacuje się, że Ukraina ma w magazynach ponad 20 milionów ton ziarna, głównie pszenicy, bez której części rejonów świata grozi kryzys żywnościowy.

Amerykański system HIMARSSystemy HIMARS nawet 6-krotnie zmniejszyły liczbę rosyjskich ostrzałów

Więcej o: