Światowa Organizacja Zdrowia nadała małpiej ospie status "globalnego zagrożenia dla zdrowia". Jak dotąd na całym świecie zdiagnozowano już ponad 16 tys. przypadków w 75 państwach i zarejestrowano pięć zgonów. - Zakładamy, że ryzyko w skali globalnej jest umiarkowane z wyjątkiem Europy, gdzie oceniamy je jako wysokie - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO. Naukowcy wciąż nie zbadali w pełni sposobu rozprzestrzeniania się wirusa.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą. "Między ludźmi wirus przenosi się drogą kropelkową, choć większe prawdopodobieństwo transferu wirusa z człowieka na człowieka daje kontakt płciowy lub inny, bezpośredni kontakt z wydzielinami ciała, a także z wydzielinami ze zmian skórnych, będących jednym z objawów małpiej ospy" - czytamy w artykule mgr farm. Izabeli Kurowskiej.
Najbardziej charakterystycznym i wyraźnym objawem małpiej ospy jest wysypka skórna. Pojawia się już po 1 do 3 dni po zaobserwowaniu pierwszych symptomów. Okres inkubacji (wykluwania się) choroby wynosi od 6 do 13 dni, natomiast czas jej trwania to zwykle od 2 do 4 tygodni. Wśród pierwszych objawów ospy małpiej możemy odnotować:
Więcej na ten temat w artykule:
Z badania, które zostało opublikowane w 2008 roku, wynika, że jeśli małpia ospa pojawi się wśród populacji nieszczepionej, wirus może wykorzystać sytuację, a kilka przypadków zachorowań przeobrazi się w epidemię - przytacza portal npr.org. "Chociaż ospa prawdziwa została wyeliminowana od 1980 roku, istnieje możliwość, że małpia wypełni tę pustkę" - czytamy.
Jak pisaliśmy, Europejska Agencja Leków (EMA) 22 lipca poinformowała, że Komitet ds. Leków dla Ludzi rozszerzył wskazania szczepionki Imvanex, która jest stosowana przeciwko zakażeniu ospą prawdziwą, także na małpią ospę.
Lekarze poinformowali, że chorobę wywoływaną przez patogen z rodzaju orthopoxvirus leczy się objawowo. Pacjentom podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe oraz zewnętrzne środki odkażające.
Do zakażenia może dochodzić poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub osobą, u której doszło do rozwoju charakterystycznej wysypki. Zakażenie małpią ospą wymaga bliskiego, przedłużonego kontaktu z chorym. Z tego powodu najczęściej zakażeniom ulegają członkowie rodziny chorego lub też personel medyczny - podaje farmaceutka Izabela Kurowska.
Aby uniknąć zakażenia małpią ospą:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.