Abchazja protestuje przeciwko Władimirowi Putinowi. Nie chcą willi w rezerwacie

W Abchazji wybuchły protesty po tym, jak samozwańczy prezydent Aslan Bzhania ogłosił, że przekaże Rosji część terytorium kraju. Ma na nim stanąć rezydencja Władimira Putina. Jak tłumaczy prezydent Abchazji, Moskwa powinna otrzymać Pitsundę nad Morzem Czarnym, ponieważ, "Putin lubi ją odwiedzać".

W 2008 roku Rosja zaanektowała 20 proc. terenów Gruzji, na których utworzono Abchazję i Osetię Południową. Państwa te nie zostały uznane na arenie międzynarodowej. 

Zobacz wideo Gruzja się zmniejsza. Żołnierze postawili płot na środku wioski

Abchazja protestuje przeciwko Władimirowi Putinowi

W Abchazji ludzie wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko budowie rezydencji Władimira Putina na terenie rezerwatu. Marionetkowy rząd chce przekazać prezydentowi Rosji 184 hektary lasów oraz 115 hektarów powierzchni wodnych - donosi serwis Kanał24. Decyzję w tej sprawie ogłosił 20 lipca samozwańczy prezydent Abchazji Aslan Bzhania. Protesty spowodowały odłożenie rozpatrzenia przez parlament decyzji w sprawie przekazania terenu.

Bzhania tłumaczy, że oddanie ziem Rosji wynika z umowy zawartej w 1995 roku o przekazaniu Pitsundy, miasta nad Morzem Czarnym. A jej oddanie tłumaczył tym, że "Putin lubi ją odwiedzać, a Rosja ma więcej pieniędzy na wyposażenie kurortu".

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Proeuropejskie protesty w TbilisiTermin ultimatum minął, Gruzini protestują. "Chcemy dymisji rządu"

Rosja przygotowuje aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy

Moskwa - rękami prorosyjskich separatystów - przygotowuje aneksję okupowanych terytoriów wschodniej i południowej Ukrainy. Kreml planuje przeprowadzić plebiscyty w sprawie włączenia do Rosji obwodów: ługańskiego, donieckiego, chersońskiego, charkowskiego i zaporoskiego. Głosowanie zaplanowano na 11 września. Tego dnia w Rosji mają się odbywać wybory przedstawicieli lokalnych władz.

Portal "Meduza" ustalił, że w obwodzie zaporoskim lokalni separatyści już podpisali dekret o utworzeniu komisji, które zajmą się przeprowadzeniem plebiscytu. Podobne doniesienia docierają z okupowanych rejonów obwodów charkowskiego i chersońskiego. Wcześniej o przyłączenie do Rosji prosili prorosyjscy separatyści z samozwańczych republik ługańskiej i donieckiej.

O planach Moskwy związanych z aneksją wschodnich i południowych regionów Ukrainy od marca informują rosyjskie niezależne media. W mijającym tygodniu doniesienia w tej sprawie potwierdziły także służby Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Władimir PutinTo nie Putin, tylko jego sobowtór był z wizytą w Teheranie?

*********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: