Franciszek wyruszył na "pielgrzymkę pokutną" do Kanady. "Niezwykle istotne będą słowa, które wypowie"

Papież Franciszek wyruszył wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino na sześciodniową pielgrzymkę do Kanady. Pierwszym etapem podróży jest Edmonton, gdzie papieski samolot wyląduje wieczorem.

W czasie pielgrzymki Franciszek pięciokrotnie spotka się z rdzennymi mieszkańcami Kanady. Papież przed wylotem przypomniał, że przedstawiciele Kościoła przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej państwa, która pociągnęła za sobą ogromne cierpienia rodzimej ludności Ameryki Północnej.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Papież Franciszek wyruszył do Kanady

Jak podkreślała głowa Kościoła, w kwietniu w Watykanie goszczono jej przedstawicieli, zaś papież wyrażał żal z powodu wyrządzonym im krzywd. - Mam zamiar wyruszyć na pielgrzymkę pokutną, która - mam nadzieję - z łaską Bożą przyczyni się do rozpoczętego już procesu uzdrowienia i pojednania - zaznaczył.

- To bardzo oczekiwana podróż, w której centrum znajdzie się relacja między rdzenną ludnością Kanady a lokalnym Kościołem katolickim. Słowo-klucz tej wizyty to "bliskość". Niezwykle istotne będą słowa, które wypowie Ojciec Święty, ale jeszcze ważniejsza będzie sama obecność Franciszka, to, że spojrzy w oczy cierpiącym i fizycznie znajdzie się pomiędzy nimi - powiedział w Radiu Watykańskim kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej (cytat za vaticannews.va).

Annalena Baerbock - zdjęcie ilustracyjneSzefowa MSZ Niemiec: Nie wprowadzamy Polski w błąd w sprawie czołgów

"Ludobójstwo kulturowe" na rdzennych mieszkańcach Kanady

Agencja Reutera przypomina, że w latach 1881-1996 ponad 150 tysięcy dzieci - rdzennych mieszkańców Kanady - odseparowano od rodzin i przeniesiono do państwowych szkół z internatem, zarządzanych przez Kościół katolicki lub Kościoły protestanckie. W placówkach dochodziło do przemocy i nadużyć seksualnych. Przy szkołach odnajdowane były również bezimienne mogiły, w których chowano zwłoki dzieci. 

Pod koniec czerwca ubiegłego roku odkryto 751 nieoznakowanych grobów w miejscu dawnej katolickiej szkoły z internatem dla dzieci w Marieval w prowincji Saskatchewan. Zwłoki należały do potomków rdzennych mieszkańców Kanady. Później szczątki dzieci odkryto także w pobliżu szkoły St Eugene's Mission, gdzie znaleziono kolejne 182 groby. Z kolei w maju 2021 roku, przy dawnej szkole w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, odnaleziono zwłoki 215 dzieci.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania działania podejmowane wobec rdzennej ludności nazwała "ludobójstwem kulturowym". Dotychczas ustalono, że w szkołach umarło ok. 4100 dzieci.

<<Reklama>> Ebook "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko jest dostępny na Publio.pl >>

Pożary w Grecji - zdjecie ilustracyjneGrecja. Ewakuacja na wyspie Lesbos z powodu pożarów

Więcej o: