Jak pokonać Putina? Amerykański generał wyjaśnia: Musimy podjąć inicjatywę

Amerykański generał Mark C. Arnold przewiduje dwa scenariusze dla wojny w Ukrainie. Zdaniem wojskowego, Ukraina musi otrzymać większą pomoc ze strony ONZ i NATO, co ma doprowadzić do zawieszenia broni. Jednak jeśli Zachód nie wesprze wystarczająco Kijowa, wojna może się rozszerzyć na inne kraje. "Bez konwencjonalnych działań militarnych i odstraszania, Putin nie ma podstaw, aby sądzić, że nie może zniszczyć innych demokratycznych krajów przyjaznych Zachodowi" - napisał w analizie.

Mark C. Arnold jest emerytowanym generałem brygady armii amerykańskiej oraz oficerem sił specjalnych. Wojskowy służył m.in. w Afganistanie i Iraku. Analiza Arnolda dotycząca wojny w Ukrainie została opublikowana przez "The Columbus Dispatch". W artykule generał wskazuje, jak mogłaby zakończyć się wojna w Ukrainie

Zobacz wideo Rosyjscy żołnierze odmawiają oddelegowania na wojnę w Ukrainie

Amerykański wojskowy: Zachód poniesie moralną winę za ciągłe cierpienie Ukrainy

Mark C. Arnold podkreślił, że rosyjskie wojska prowadzą wojnę nie tylko przeciwko ukraińskiej armii, ale także uderzają w cywilów. "Rosjanie będą kontynuować to okrutne upuszczanie krwi miesiącami, a nawet latami, z cierpieniem rozciągającym się daleko poza granice Ukrainy - chyba że zachodnie demokracje podejmą działanie już teraz" - napisał wojskowy. I dodał, wyjaśniając, że "musimy podjąć inicjatywę, aby położyć kres tej humanitarnej katastrofie; w przeciwnym razie Zachód poniesie moralną winę za ciągłe cierpienie Ukrainy". 

Amerykański wojskowy wyjaśnia, jakie działania podjąć, aby pokonać rosyjskie wojska

Wojskowy wskazuje, że aby powstrzymać dalszy rozlew krwi w Ukrainie, ONZ musi jej pomagać w tworzeniu korytarzy humanitarnych ze wszystkich miast, które Kijów uzna za zagrożone. "Obszary te muszą znajdować się w chronionych przez ONZ strefach zakazu lotów z oddziałami wspieranymi przez ONZ w celu ochrony ludności cywilnej" - stwierdził Arnold. 

Zdaniem generała, NATO powinno wesprzeć ukraińską armię, aby ta zyskała przewagę w walkach powietrznych. "Taktyczni kontrolerzy lotnictwa NATO lub koalicji będą potrzebni w terenie, aby atakować siły rosyjskie, jednocześnie chroniąc Ukraińców" - ocenił wojskowy.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdaniem Marka C. Arnolda to zmotywuje prezydenta Rosji do wynegocjowania zawieszenia broni. Jeśli jednak Ukraina nie otrzyma tej pomocy, to kolejni ukraińscy wojskowi oraz cywile będą ginąć, a w Europie pojawi się jeszcze więc uchodźców. Napływ uciekających przed wojna cywilów, zdaniem wojskowego, doprowadzi co wzmocnienia skrajnej prawicy. "Bez konwencjonalnych działań militarnych i odstraszania Putin nie ma podstaw, aby sądzić, że nie może zniszczyć innych demokratycznych krajów przyjaznych Zachodowi" - podkreślił. 

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: