Rzeźbiarka Emilie Benes Brzezinski nie żyje. Matka ambasadora USA miała 90 lat

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski, artystka, wdowa po prof. Zbigniewie Brzezińskim i matka ambasadora USA w Polsce. Miała 90 lat. "Pozostawia po sobie pustkę nie do wypełnienia" - napisał Mark Brzezinski.

"Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Emilie Benes Brzezinski, mamy Ambasadora. Zespół Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie przekazuje szczere wyrazy współczucia dla Ambasadora i jego rodziny" - poinformowała w piątek wieczorem Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Emilie Benes Brzezinski nie żyje. Miała 90 lat

Emilie Benes urodziła się w 1932 roku w Genewie. Była rzeźbiarką. Jej dzieła były wystawiane m.in. na Biennale we Florencji w 2003 roku i na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Vancouver w 2005 roku.  

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Była żoną prof. Zbigniewa Brzezińskiego - politologa i dyplomaty, doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. 

"Emilie Benes Brzezinski 'Bamba', moja ukochana mama odeszła dzisiaj. Bamba była niezwykłą artystką, wybitną intelektualistką, a przede wszystkim opoką dla naszej rodziny. Była moją bohaterką. Pozostawia po sobie pustkę nie do wypełnienia" - napisał na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, syn rzeźbiarki.

Kobietę pożegnała w mediach społecznościowych także jej córka, Mika - amerykańska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która pracuje dla stacji MSNBC. 

 
Więcej o: