Rosja grozi Mołdawii konfliktem w Naddniestrzu. Moskwa "nie pozostanie obojętna" na blokadę handlową

Rosja zagroziła Mołdawii wybuchem konfliktu w Naddniestrzu, jeśli Kiszyniów podejmie blokadę handlową tej separatystycznej prowincji. - Rozgorzałby na nowo konflikt w tym regionie, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami - powiedział Aleksiej Poliszczuk, szef drugiego departamentu WNP w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych.

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Aleksiej Poliszczuk podczas spotkania 21 lipca Rady Federacji zagroził władzom Mołdawii atakiem. Stwierdził, że gdyby doszło do blokady handlowej Naddniestrza, to "rozgorzałby na nowo konflikt w tym regionie, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami" - podała rosyjska rządowa agencja informacyjna Sputnik.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Rosja grozi Mołdawii wybuchem konfliktu w Naddniestrzu 

W sytuacji podjęcia przez Kiszyniów handlowej blokady prorosyjskiej enklawy, Moskwa "nie pozostanie obojętna"

- Niestety powrót do wykorzystania elementu blokady gospodarczej Naddniestrza przez Ukrainę i Mołdawię może jeszcze bardziej pogorszyć relacje między brzegami Dniestru i odmrozić konflikt ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami - powiedział Poliszczuk. - Nie można do tego w żaden sposób dopuścić - dodał.

Szef drugiego departamentu WNP w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych ostrzegł również rząd Mołdawii przed możliwością pojawienia się "bezpośredniego konfliktu i napięć" w sytuacji, gdyby Kiszyniów próbował zdyskredytować tzw. misję pokojową w Naddniestrzu.

Zniszczony czołg rosyjski"Jak oszczepem". Ukraiński pocisk zniszczył rosyjski czołg [WIDEO]

Naddniestrze - zagrożenie dla bezpieczeństwa 

Rosjanie w Naddniestrzu są od 1995 r. w ramach tzw. sił pokojowych. Naddniestrze jednostronnie oderwało się od Mołdawii w 1990 r., gdy Republika Mołdawska "opuściła" Związek Radziecki i stała się niezależnym europejskim państwem. Naddniestrze, zamieszkane głównie przez Rosjan i Ukraińców, na arenie międzynarodowej nadal uznawane jest za część Mołdawii. Władze Mołdawii wielokrotnie domagały się wycofania wojsk rosyjskich z tego terytorium. Na początku czerwca minister obrony Anatolie Nosatii stwierdził, że region stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie ze względu na dużą liczbę uzbrojonych mieszkańców.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneBrytyjski resort ostrzega przed atakami rosyjskich systemów obronnych

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: