Ostatni przypadek polio wykryto w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku. Teraz nowojorski Departament Zdrowia przypomina mieszkańcom o szczepieniu oraz apeluje o wyjątkową czujność, szczególnie u pracowników systemu ochrony zdrowia, podaje CNN.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Nie wiemy, jakie ryzyko niesie ze sobą ta choroba dla osób niezaszczepionych. Dlatego zdecydowanie zalecamy każdemu, kto nie jest zaszczepiony, aby się zaszczepił przeciw polio
- przypominają amerykańskie służby.
U mężczyzny choroba objawiła się osłabieniem i paraliżem. Ten przypadek zidentyfikowano jako rewertant wirusa polio Sabin typu 2, co wskazuje, że pochodzi od kogoś, kto otrzymał doustną szczepionkę przeciw polio, która zawiera żywą, ale osłabioną formę wirusa. Dlatego urzędnicy twierdzą, że wirus pochodzi spoza USA, gdzie doustna szczepionka nadal jest podawana.
Służby medyczne próbują ustalić pochodzenie wirusa.
Polio to wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, określane też ostry porażeniem dziecięcym. Objawy choroby to ból gardła, gorączka, zmęczenie i nudności. Wirus ingeruje w układ nerwowy i może spowodować nieodwracalny paraliż w ciągu kilku godzin. Na polio nie ma lekarstwa. Wywołany przez wirusa paraliż jest trwały. Leczenie obejmuje leki, które mają złagodzić przebieg choroby, m.in. leki rozluźniające mięśnie i fizykoterapię w celu stymulacji mięśni.
Hrabstwo Rockland w Nowym Jorku w większości zamieszkuje ultraortodoksyjna społeczność żydowska, w której wskaźniki szczepień były historycznie bardzo niskie. W 2018 i 2019 roku hrabstwo Rockland było epicentrum poważnej epidemii odry, która trwała przez prawie rok. Zachorowało wtedy 312 osób.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>