Nagranie ze zniszczenia rosyjskiego czołgu T-80BV zarejestrował przelatujący w tym momencie dron. Widać na nim maszynę, która stoi na jednej z dróg. Następnie z jednej ze stron można zauważyć nadlatujący z dużą prędkością pocisk. Według informacji ukraińskich mediów to FGM-148 Javelin - amerykański ręczny pocisk kierowany, produkowany od lat 90. Na wideo widać eksplozję i pożar czołgu.
Jak zauważa "Daily Mail" największym atutem FGM-148 Javelin jest to, że po odpaleniu z wyrzutni sam naprowadza się na cel. Osoba odpowiedzialna za wystrzelenie pocisku może w tym czasie ukryć się i uniknąć potencjalnego kontrataku. Za produkcję tego rodzajów odpowiadają amerykańskie firmy Raytheon i Lockheed Martin.
Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl
Według informacji ukraińskich służb od początku wojny zniszczono już ponad 1,7 tys. rosyjskich czołgów. Z kolei szef CIA William Burns mówił, że na Ukrainie zginęło około 15 tys. rosyjskich żołnierzy, a około 45 tys. zostało rannych. Jednocześnie dodał, że strona ukraińska również poniosła "znaczące straty". - Nasze najnowsze szacunki wskazują, że rosyjskie straty na Ukrainie wyniosły 15 tysięcy zabitych i około trzy razy tyle rannych. To dość znaczące liczby - mówił szef CIA podczas forum bezpieczeństwa w Colorado.
Andrij Iwko, wicedyrektor operatora dróg Ukrawtodor zakomunikował, że od lutego zniszczonych zostało około 25 tys. km dróg w Ukrainie. - Możemy stwierdzić, że 25 tys. kilometrów dróg jest uszkodzonych na dzień dzisiejszy, ale są to drogi, na terenach niezajętych przez Rosjan. Straty spowodowane zniszczeniami infrastruktury szacujemy na około 950 miliardów hrywień - stwierdził Iwko.
W czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowe działa artyleryjskie, drony i zestawy broni przeciwpancernej. Sprzęt ma pomóc w stłumieniu rosyjskiej przewagi ogniowej na froncie.
Ukraińcy otrzymają 20 dział samobieżnych kalibru 150 milimetrów, 36 dział 105-milimetrowych, radary wykrywające ogień przeciwnika oraz 50 tys. sztuk amunicji do armat produkcji sowieckiej. Nowy pakiet pomocowy obejmie również 1,6 tys. sztuk broni przeciwpancernej, statki bezzałogowe i amunicję krążącą.
Od początku rosyjskiej inwazji Brytyjczycy wysłali Ukrainie niemal 7 tys. ręcznych zestawów przeciwpancernych, takich jak NLAW czy Javelin oraz 16 tys. sztuk przeznaczonej do nich amunicji. Kijów korzysta już z brytyjskich rakiet przeciwlotniczych i przeciwokrętowych oraz setek innych rodzajów pocisków. Oprócz tego Londyn dostarczył mundury, hełmy i pojazdy. Łączna pomoc tego państwa dla Ukrainy wyniosła już ponad 2 miliardy 300 milionów funtów.