Przełom w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. "W piątek podpiszemy umowę"

Kancelaria Prezydenta Turcji Recepa Erdogana poinformowała, że w piątek zostanie podpisane porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Dokument ma być podpisany przez przedstawicieli Turcji, Ukrainy, Rosji i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do Turcji ma przybyć sekretarz ONZ. Od początku wojny Rosja blokuje eksport Ukraińskiego zboża drogą morską.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja od dwóch miesięcy pracują nad wynegocjowaniem porozumienia odnośnie wznowienia ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne. 

Na piątkowej uroczystości ma być obecny turecki prezydent. Przyjmie on sekretarza ONZ António Guterresa w Pałacu Dolmabahcze. O możliwym pozytywnym zakończeniu negocjacji informował też turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. W ostatnim czasie omawiane miały być szczegóły techniczne dotyczące między innymi punktów kontrolnych i bezpieczeństwa szlaków transportowych.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraiński wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki stwierdził, że Ukraina może potencjalnie szybko wznowić eksport.

Większość infrastruktury portów Odessy pozostała, więc jest to kwestia kilku tygodni w przypadku odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa

- powiedział w ukraińskiej telewizji. 

Wojna w Ukrainie. Czego dotyczyć będzie porozumienie?

Jak podaje AFP, projekt porozumienia zakłada, że w Stambule powstanie centrum koordynacyjne, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Agencja ustaliła jednocześnie, że władze w Moskwie w zamian za odblokowanie ukraińskich portów domagają się zniesienia sankcji na eksport rosyjskich produktów rolnych.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zboża. Z powodu rosyjskiej agresji nie może wysyłać swoich produktów rolnych drogą morską. Bez ukraińskiego zboża istnieje zagrożenie klęski głodu na Bliskim Wschodzie i w krajach Afryki Północnej.

Unia Europejska wskazała winnego kryzysu żywnościowego w Ukrainie

Podczas ostatniego szczytu przywódców krajów Unii Europejskiej liderzy europejskich państwa wskazali jednogłośnie, że Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za kryzys żywnościowy w Ukrainie.

Wówczas liderzy 27 krajów UE wezwali Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na ukraińskie obiekty rolnicze i wywożenia ukraińskiego zboża do siebie oraz do odblokowania czarnomorskich portów (zwłaszcza portu w Odessie), tak aby umożliwić eksport zbóż i przywrócić żeglugę handlową.

"Rada Europejska popiera wysiłki Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym zakresie. Podkreśla również, że sankcje UE wobec Rosji pozwalają na swobodny przepływ produktów rolnych i żywnościowych oraz na dostarczanie pomocy humanitarnej" - czytamy w raporcie z pierwszego dnia szczytu.

Więcej o: