"W celu ochrony wolności Ludu Bożego i ochrony sprawowania posługi biskupiej wydaje się konieczne wyjaśnienie, że "Droga Synodalna" w Niemczech nie ma mocy zmuszania biskupów i wiernych do przyjęcia nowych dróg zarządzania i nowego podejścia do doktryny i moralności" - czytamy w czwartkowym komunikacie Watykanu.
Jak dodano, "przed uzgodnieniem porozumienia na poziomie Kościoła powszechnego niedopuszczalne byłoby inicjowanie w diecezjach nowych oficjalnych struktur lub doktryn, co stanowiłoby ranę dla wspólnoty kościelnej i zagrożenie dla jedności Kościoła".
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Przypomniano też jeden z listów papieża Franciszka skierowanych do niemieckich wiernych, który wskazał m.in., że jeśli kościoły lokalne "zostają oddzielone od całego ciała kościelnego, słabną, gniją i umierają".
"Mamy zatem nadzieję, że propozycje Drogi Kościołów miejscowych w Niemczech będą zbieżne z drogą synodalną, którą podąża Kościół powszechny, ku wzajemnemu ubogacaniu i świadectwie tej jedności, z jaką ciało Kościoła manifestuje swoją wierność Chrystusowi" - podsumowano w komunikacie Watykanu.
Oświadczenie Stolicy Apostolskiej ma związek z działającym od kilku lat niemieckim ruchem "Drogi Synodalnej" (do którego należą m.in. duchowni i członkowie Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich), wzywającym do zmian w Kościele.
Zwolennicy "Drogi Synodalnej" popierają m.in. zawieranie małżeństw przez księży, zezwolenie kobietom na bycie duchownymi i nieuznawanie za grzesznego uprawiania seksu w małżeństwie jednopłciowym.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>