Ukraina. Rosjanie chcą składować broń w blokach elektrowni atomowej. Enerhoatom alarmuje

Rosjanie planują składować broń i materiały wybuchowe bezpośrednio w maszynowniach bloków energetycznych największej w Europie elektrowni jądrowej w Enerhodarze w Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński koncern Enerhoatom podkreślając, że stworzy to poważne zagrożenie bezpieczeństwa nuklearnego.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, nad Zbiornikiem Kachowskim w Ukrainie jest największą elektrownią jądrową w Europie. 4 marca zajęli ją Rosjanie i oświadczyli, że ten obiekt przemysłowo-energetyczny należy już do Rosatomu (Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej). Okupanci przekształcili go w bazę wojskową.

Rosyjski myśliwiec Su-35 zestrzelony. Ukraińskie siły zbrojne potwierdzają [WIDEO]Rosyjski myśliwiec Su-35 zestrzelony. Ukraińskie siły zbrojne potwierdzają

"Wojsko Federacji Rosyjskiej żąda od administracji ukraińskiej elektrowni atomowej otworzenia im maszynowni w 1, 2 i 3 bloku energetycznym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by mogli rozmieścić tam swój cały wojskowy arsenał" - przekazał w środowym komunikacie Enerhoatom.

Koncern dodaje, że w taki sposób rosyjskie wojsko stara się ukryć sprzęt przed atakami Sił Zbrojnych Ukrainy. "Okupanci planują wprowadzić do maszynowni czołgi, ciężarówki, broń z amunicją" - dodają.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Wojna w Ukrainie. Enerhoatom ostrzega: Groźba terroryzmu nuklearnego Rosjan

"Po umieszczeniu tam sprzętu Rosjanie zablokują dostęp straży pożarnej do trzech bloków energetycznych. A w przypadku pożaru, którego ryzyko wielokrotnie wzrośnie, jego ugaszenie będzie niezwykle problematyczne, bo specjalistyczny transport po prostu nie będzie w stanie podjechać" - zwraca uwagę Enerhoatom i podkreśla, że wojska rosyjskie naruszają wszelkie normy i wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego elektrowni jądrowej.

Enerhoatom po raz kolejny wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu uwolnienia elektrowni od wroga, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nie tylko Ukrainy, ale i całego świata. Jak przekazał 15 lipca szef koncernu Petro Kotin, na terenie obiektu przebywa do 500 rosyjskich żołnierzy. Więcej szczegółów w tym artykule:

Elektrownia w Enerhodarze (zdjęcie ilustracyjne)Wyrzutnie rakietowe na terenie elektrowni. Rozmieścili je Rosjanie

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: