Rosja. "Dmitrij Donskoj" - największy okręt podwodny na świecie zostanie zezłomowany

"Dmitrij Donskoj" został wycofany z rosyjskiej marynarki wojennej. Największy okręt podwodny na świecie zostanie zezłomowany - podaje RIA Novosti.

"Dmitrij Donskoj" to nazwa radzieckiego, a następnie rosyjskiego okrętu podwodnego. Jednostka służyła we Flocie Północnej rosyjskiej marynarki od 1981 roku. Została skonstruowana do transportu 20 rakietowych pocisków balistycznych.

Zobacz wideo Odessa. Ukraińcy budują zapory, by powstrzymać Rosjan. "Nawet jeśli Odessa upadnie, upadnie z nią cała Rosja"

"Dmitrij Donskoj" został wycofany z rosyjskiej marynarki wojennej

"Dmitrij Donskoj", największy na świecie okręt podwodny o napędzie atomowym, został wycofany z rosyjskiej marynarki wojennej - doniosła w środę agencja informacyjna RIA Novosti, powołująca się na źródło w kompleksie wojskowo-przemysłowym. Okręt ma zostać zezłomowany, a decyzja ta jest związana z wprowadzeniem nowego okrętu podwodnego typu Boriej-A, który przejmie nazwę po swoim poprzedniku. 

"Dmitrij Donskoj" był ostatnim okrętem podwodnym o napędzie atomowym, typu 941 (Tajfun). Okręt miał długość 175 metrów, a jego wyporność wynosiła 48 tys. ton. Nazwa okrętu pochodzi od imienia wielkiego księcia moskiewskiego - Dymitra Dońskiego. Oprócz "Dmitrij Donskoj" zbudowano jeszcze pięć takich okrętów - informuje portal news.ru.

Tytuł największego okrętu podwodnego przypadnie teraz dłuższemu o 9 metrów (ma 184 m długości) Biełgorodowi, który jest okrętem typu Oskar II. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1992 roku, jednak prace nad nim wstrzymano na kilkanaście lat, mimo że był gotowy w 80 procentach. Decyzja o jego ukończeniu zapadła dopiero w 2011-2012 roku. 

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZŁawrow znów grozi pomocnikom Ukrainy. Mówi o nowych celach wojny

Rosyjski atak rakietowy na Odessę

Armia rosyjska wystrzeliła we wtorek siedem rakiet w kierunku Odessy. Rzecznik tamtejszej administracji wojskowej Serhij Bratczuk powiedział, że wskutek ataku przeprowadzonego z Morza Czarnego rannych zostało sześć osób.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Wróg zaatakował siedmioma rakietami obwód odeski - przekazał rzecznik. I dodał, wyjaśniając że "jeden pocisk został zniszczony w powietrzu przez ukraińskie siły obrony powietrznej, sześć niestety doleciało do miasta". - Rannych zostało sześć osób, wśród nich dziecko. Zniszczone domy, uszkodzone budynki, częściowo zrujnowane szkoły i pałac kultury. Wróg nadal atakuje cywilów - oświadczył Serhij Bratczuk.

Okręt podwodny Oriel typu Antej. Zbudowany na tej samej bazie Białogrod wygląda z zewnątrz bardzo podobnieNajdłuższy w historii okręt podwodny wyszedł na próby

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: