Iran. Nowy projekt ustawy. Posiadanie psa lub kota wkrótce może być zakazane

Władze Iranu przygotowany projekt ustawy, która wprowadziłaby zakaz posiadania zwierząt domowych. Aby legalnie opiekować się psem czy kotem, ich właściciele musieliby mieć specjalne zezwolenie wydane przez komisję. Za łamanie nowych przepisów przewidziane są surowe kary.

Irański parlament zaproponował "ustawę o ochronie praw społeczeństwa przed zwierzętami", która zakłada, że ich posiadanie byłoby dopuszczalne jedynie po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez specjalną komisję. Za "import, zakup i sprzedaż, transport i przetrzymywanie" m.in. kota, żółwia, psa czy królika minimalna kara wyniosłaby ok. 3700 zł - poinformowało we wtorek 19 lipca BBC.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mężczyzna brutalnie przerzucił psa przez dwumetrową bramę przytuliska

Iran. Pomysł narodził się ponad dekadę temu

W tradycji islamskiej zwierzęta są uważane za "nieczyste". Władze od wielu lat starają się utrudnić ich posiadanie, co potwierdził dr Payam Mohebi, prezes Irańskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego, który jest przeciwnikiem nowych przepisów.

- Debaty wokół tej ustawy rozpoczęły się ponad dekadę temu, kiedy grupa irańskich parlamentarzystów próbowała promować prawo konfiskaty wszystkich psów i oddawania ich do ogrodów zoologicznych lub pozostawiania ich na pustyniach - powiedział w rozmowie z BBC.

- Z biegiem lat zmieniali to kilka razy, a nawet dyskutowali o karach cielesnych dla właścicieli psów, ale ich plan się nie udał - dodał.

Protest w Teheranie Iran. Protesty po tym, jak władze przyznały, że zestrzeliły samolot

Psy "wywołują strach i niepokój" wśród obywateli

W oczach nowego reżimu psy stały się symbolem westernizacji, którą władze starają się powstrzymać. W 2019 roku jako środek "ochrony bezpieczeństwa społeczeństwa" został wprowadzony zakaz ich wyprowadzania w przestrzeni publicznej oraz przewożenia samochodami, co oznacza, że spacer po parku jest równoznaczny z przestępstwem. Jak argumentowano, zwierzęta te "wywołują strach i niepokój" wśród obywateli.

- Patrzy na mnie swoimi niewinnymi i pięknymi oczami. Prosi, żebym zabrała go na spacer, ale nie mam odwagi. Zostaniemy aresztowani - mówi BBC Mahsa właścicielka psa, która mieszka w Teheranie. 

Pies został wyrzucony z czwartego piętra (zdjęcie ilustracyjne) Ciechocinek. Wyrzuciła psa z 4. piętra, bo piszczał. Zwierzę nie przeżyło

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: