Producent dronów Bayraktar zapewnia, że Rosjanie nie dostaną ani jednego. "Jesteśmy dumni"

Dyrektor generalny tureckiej firmy Baykar, Haluk Bayraktar, podkreślił w rozmowie z CNN, że jego firma nie dostarczała i nie będzie dostarczać Rosji produkowanych przez siebie dronów. - Jesteśmy bardzo dumni i to dla nas bardzo wzruszające, że jesteśmy jednym z symboli tego wielkiego oporu w Ukrainie - zaznaczył.

Haluk Bayraktar powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, że Ukraina stawia opór "bardzo nieproporcjonalnej agresji". Wyraził też poparcie dla Ukrainy w jej walce o suwerenność i niepodległość. - Jednym z powodów, dla których dron Bayraktar TB2 stał się symbolem wolnej i suwerennej Ukrainy, jest to, że cała flota Bayraktar TB2 działa od początku wojny - powiedział dyrektor generalny firmy Baykar.

Ukraina kupiła do tej pory kilkadziesiąt Bayraktarów. - Mamy ogromne doświadczenie, a ukraińscy operatorzy są dobrze wykwalifikowani - dodał Haluk Bayraktar.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zwrócił uwagę na strategiczny poziom stosunków między Turcją, a Ukrainą w sferze obronnej. Turcja wspiera Ukrainę dronami bojowymi, a sama kupuje od Ukrainy silniki turbinowe do tych dronów.

Dyrektor tureckiej firmy przyznał, że był poruszony zainicjowanymi przez różne kraje zbiórkami na drony dla Ukrainy, dlatego też firma Baykar zdecydowała się przekazać ukraińskiemu wojsku trzy darmowe egzemplarze.

 

- Jako firma chcieliśmy pokazać, że w takich czasach, w tak wielkiej wojnie, nie chodzi nam o maksymalizację naszych przychodów i zysków, ale o maksymalizację naszego poparcia dla Ukrainy i jej walki o niepodległość - powiedział.

Zobacz wideo Zobacz także: Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Z naszego plutonu zostały 3 osoby"

Zbiórka na zakup Bayraktara dla Ukrainy

Tymczasem już ponad 18 mln zł znalazło się na koncie zbiórki na zakup Bayraktara założonej przez dziennikarza Sławomira Sierakowskiego. Celem jest 22,5 mln.

Zrzutkę można znaleźć pod tym adresem >>>

Bayraktar TB2 to dron produkcji tureckiej. Służy m.in. do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii i do bezpośrednich ataków bombowych. Ma 6,5 metrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł to 12 metrów. Może pozostawać w powietrzu do 27 godzin, średnia prędkość przelotowa sprzętu to 130 km/h, a maksymalna - 220 km/h.

Dzięki Bayraktarom Ukraińcy zniszczyli wiele ważnych celów - m.in. rosyjski punkt dowodzenia w rejonie Kijowa, czy dwie łodzie typu Raptor nieopodal Wyspy Węży.

Więcej o: