Ukraińcy chwalą polskie "Kraby": Broń zwycięstwa. "Najpotężniejsza samobieżna haubica artyleryjska"

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie poświęcone polskim "Krabom". Haubice zostały przekazane krajowi pod koniec maja. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił niedawno, że dzięki działom Rosjanie "bardzo dobrze poczuli, czym jest nowoczesna artyleria".

Pod koniec maja ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic KRAB. We wtorek 19 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie ukazujące polskie działo.

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

Wojna w Ukrainie. Ukraińcy chwalą haubice od Polski: Broń zwycięstwa

"Broń zwycięstwa: działa samobieżne 'KRAB'. Najpotężniejsza samobieżna haubica artyleryjska Krab będąca na uzbrojeniu polskiej armii już działa we wschodniej Ukrainie" - napisano na profilu ukraińskich sił zbrojnych, wymieniając następnie specyfikację sprzętu: "Pistolet 155 mm posiada wzmocnioną lufę z zamkiem klinowym. Załoga wozu bojowego to pięć osób, waga około 50 ton. Czas przejścia haubicy z pozycji strzeleckiej do pozycji bojowej wynosi 30 sekund". Polskiemu działu poświęcony został także pięciominutowy film.

W ubiegłym tygodniu, 12 lipca, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Kijowie z szefem ukraińskiego MON Ołeksijem Rzeznikowem. - Miło mi gościć Pana Mariusza Błaszczaka. Jest dobrym przyjacielem Ukrainy. Nasza znajomość z nim rozpoczęła się od rozmowy telefonicznej po mojej wizycie. Potem powiedziałem koledze, że Litwa dała nam Stingery. Od razu zapytał: "Jak mogę pomóc?" - mówił wówczas ukraiński polityk, dodając, że "Polska zajmuje drugie, po USA, miejsce na świecie w pomocy Ukrainie".

Z Błaszczakiem rozmawiał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że dzięki przywiezionym przez polskiego szefa MON "Krabom", rosyjskie wojska "już bardzo dobrze poczuły, czym jest nowoczesna artyleria" - cytuje Radio Swoboda i dodał: - Nigdzie na naszej ziemi, którą zajmowali, nie będą mieli bezpiecznego zaplecza [...] Rosyjscy żołnierze, wiemy to z podsłuchów ich rozmów, szczerze boją się naszych Sił Zbrojnych.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Pierwsza polska haubica zniszczona

W niedzielę wieczorem ukraińskie źródła przekazały natomiast, że pierwsza z polskich haubic została zniszczona przez Rosjan. W sieci pojawiło się nagranie z polskim działem. Według wstępnych informacji załoga nie ucierpiała. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: