Wojna w Ukrainie. Szwajcaria odmówiła leczenia ukraińskich żołnierzy i cywilów. Chodzi o neutralność

NATO wystosowało prośbę do Szwajcarii, aby kraj ten pomógł w leczeniu rannych podczas wojny obywateli Ukrainy. Rząd federalny Szwajcarii odmówił. Powodem ma być neutralność.

Według dziennika "Tages Anzeiger" niektóre szwajcarskie kantony wyraziły w maju gotowość do leczenia rannych żołnierzy z Ukrainy, ale sprzeciwić miał się temu rząd federalny. 

Wniosek miał pierwotnie skierować do Szwajcarii departament Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof, który działa w ramach NATO. Organ ten koordynuje ewakuacje medyczne z Ukrainy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Szwajcaria odmawia leczenia rannym Ukraińcom. Powodem: Neutralność

Prośba spowodowała rozpoczęcie działań przez szwajcarskie służby medyczne, Federalny Urząd Zdrowia Publicznego oraz Federalny Departament Spraw Zagranicznych. Trzy tygodnie później władze federalne odmówiły przyjęcia rannych Ukraińców ze względów prawnych i praktycznych.

Główne zastrzeżenia dotyczyły obawy o naruszenie statusu Szwajcarii jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego. Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie z 1907 r. nakładają na państwa neutralne obowiązek zagwarantowania, aby zrehabilitowani żołnierze po odzyskaniu nie mogli brać dalszego udziału w operacjach wojskowych.

Jeśli chodzi o cywilów, rząd był zdania, że odróżnienie cywilów od żołnierzy jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że wielu cywilów w Ukrainie chwyta za broń w obronie kraju. Zamiast tego szwajcarscy urzędnicy wolą pomagać rannym, kierując pomoc humanitarną do szpitali cywilnych w Ukrainie. 

Ukraina prosi Szwajcarię o pomoc w zbadaniu zbrodni wojennych

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości otrzymało kilka próśb z Ukrainy o pomoc w zbadaniu zbrodni wojennych - donosi gazeta "SonntagsBlick"

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Rzecznik ministerstwa powiedział gazecie, że wnioski te są rozpatrywane. Rząd nie ujawnił, jednak żadnych informacji na temat ich treści. Gazeta z kolei twierdzi, że prawdopodobnie Ukraina chce przesłuchać ukraińskich uchodźców, którzy przebywają teraz w Szwajcarii.

Według "SonntagsBlick" Kijów ma podejrzewać, że w kraju tym przebywają domniemani sprawcy zbrodni na terenie Ukrainy. W takich przypadkach Biuro Prokuratora Generalnego mogłoby otworzyć własną sprawę na podstawie międzynarodowego prawa karnego. Obecnie takie postępowania nie są prowadzone.

"SonntagsBlick" zauważa, że policja już zaczęła przyjmować zeznania od ukraińskich uchodźców, którzy byli świadkami zbrodni wojennych. Uruchomiono też  stronę internetową, aby zachęcić ich do zgłaszania się. Działania dotyczące zbrodni wojennych w Ukrainie koordynowane są przez grupę zadaniową pod przewodnictwem prokuratora generalnego Stefana Blattlera i przy udziale Sekretariatu Stanu ds. Migracji.

Więcej o: