Wizyta Władimira Putina w Teheranie. Ma rozmawiać m.in. o Syrii i irańskiej broni

Władimir Putin rozpocznie we wtorek wizytę w Iranie. W Teheranie zaplanowano spotkanie z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o możliwym wznowienia eksportu ukraińskiego zboża oraz pokoju w Syrii. Biały Dom przestrzega przed mniej oficjalnym powodem wyjazdu Putina z Rosji.

Amerykanie oceniają, że Władimir Putin będzie rozmawiał o dostawach dronów: bojowych i zwiadowczych - podaje AP. W ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy odwiedzili lotnisko w środkowym Iranie co najmniej dwa razy, aby dokonać przeglądu dronów Teheranu zdolnych do użycia w Ukrainie - twierdzi administracja Joe Bidena.  

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

Amerykanie o prawdziwym powodzie wizyty Putina w Iranie

Biały Dom na potwierdzenie swojej tezy ma zdjęcia satelitarne. Widać na nich ustawione na płycie lotniska drony oraz samochód rosyjskiej delegacji. Według amerykańskich urzędników, których cytuje CNN, Iran zaczął prezentować drony Shahed-191 i Shahed-129, znane również jako UAV lub Bezzałogowe Statki Powietrzne, na lotnisku Kashan na południe od Teheranu w czerwcu.

Mamy informacje, że irański rząd przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset UAV, w tym bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do przenoszenia broni

- powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan w oświadczeniu dla CNN.

Analitycy zwracają uwagę na to, że drony mogą wzmocnić siłę rażenia Rosjan w wojnie w Ukrainie. Ale nie chodzi jedynie o uzupełnienie sprzętu, który został zniszczony w czasie wojny w ostatnich miesiącach. Moskwa szuka długoterminowego dostawcy kluczowej technologii bojowej.

Ukraińskie zboże, pokój w Syrii i porozumienie nuklearne

W czasie wizyty w Teheranie Władimir Putin ma również rozmawiać z przywódcami Turcji i Iranu o zniesieniu rosyjskiej blokady i wprowadzeniu ukraińskiego zboża na rynki światowe. W zeszłym tygodniu przedstawiciele ONZ, Rosji, Ukrainy i Turcji osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie niektórych aspektów umowy, aby zapewnić eksport 22 milionów ton potrzebnego zboża i innych produktów rolnych uwięzionych w ukraińskich portach Morza Czarnego.

Ważnym punktem programu podczas wtorkowych rozmów trójstronnych, jak donosi Reuters, będą wysiłki na rzecz zmniejszenia przemocy w Syrii, w przypadku której Erdogan zagroził uruchomieniem kolejnych operacji wojskowych w celu rozszerzenia 30-kilometrowych "bezpiecznych stref" wzdłuż granicy. Zarówno Moskwa, jak i Teheran sprzeciwiają się takim działaniom Turcji.

"Utrzymanie integralności terytorialnej Syrii jest bardzo ważne, a każdy atak militarny w północnej Syrii z pewnością zaszkodzi Turcji, Syrii i całemu regionowi oraz przyniesie korzyści terrorystom" – powiedział Erdoganowi przywódca Iranu Ali Chamenei, cytowany przez Agencję Reutera.

Doradca Putina ds. zagranicznych Jurij Uszakow nazwał Iran "ważnym partnerem dla Rosji" i podkreślił, że oba kraje podzielają "pragnienie przeniesienia swoich stosunków na nowy poziom strategicznego partnerstwa". Jednocześnie Teheran, odpowiadając na ewentualne zarzuty, podkreśla, że jego stanowisko w sprawie wojny w Ukrainie nie zmieniło się. 

Wyjazd do Iranu jest drugą podróżą zagraniczną przywódcy Rosji od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę. W Teheranie Putin spotka się także z najwyższym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneim, z którym prowadzi "ufny dialog", powiedział Uszakow. Będzie również rozmawiał z prezydentem Raisim na temat m.in. porozumienia nuklearnego z Teheranem, którego Rosja jest kluczowym sygnatariuszem. Przywódcy spotkali się w Moskwie w styczniu i ponownie w zeszłym miesiącu w Turkmenistanie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: