Białoruś. Król Władysław Jagiełło usunięty z muzeum w Mińsku. "Na Białorusi trwa rusyfikacja"

Figury polskiego króla Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia Witolda Kiejstutowicza zostały usunięte z wystawy narodowego Muzeum Historycznego w Mińsku - podaje "Nasza Niwa". Według portalu zlikwidowana ma zostać cała ekspozycja o szlachcie, a zastąpić ją ma wystawa o Imperium Rosyjskim.

Decyzję o usunięciu figur władze muzeum miały podjąć po rzekomych skargach od zwiedzających. "Złożono skargę na Witolda i Jagiełłę. W stylu: 'Co ci polscy okupanci tu robią?'" - donosi niezależny białoruski tygodnik "Nasza Niwa", powołując się na osoby związane z sektorem kultury.

Prezydent Białorusi Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruś. Tajemnicze jednostki armii. Mieszkańcy mają "zachować spokój"

Białoruś. Jagiełło i Witold zniknęli z muzeum. W planach wystawa o Imperium Rosyjskim

Naturalnej wielkości figury króla Władysława Jagiełły i jego stryjecznego brata księcia Witolda były częścią działu heraldyki oraz wystawy poświęconej szlachcie. Ich autorami są Paweł Łuk i Jura Piskun. W miejscu, z którego je zabrano, stały od 2011 roku.

Figura Witolda była wzorowana na wizerunku z jego osobistej pieczęci. Twarz Jagiełły odtworzono z kolei na podstawie rzeźby z jego nagrobka, zaś ubiór według obrazu "Pokłon trzech króli" z Tryptyku Matki Boskiej Bolesnej z kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Muzeum poinformowało, że na miejscu figur polskiego króla i księcia staną teraz eksponaty związane z rekonstrukcją zamku w Krewie. Jak podaje "Nasza Niwa", zlikwidowana ma zostać także cała poświęcona szlachcie ekspozycja. Zamiast niej widzowie będą mogli obejrzeć wystawę o Imperium Rosyjskim. Władze muzeum pytane, czy to prawda, odpowiadają tylko: "być może".

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Komentarze po usunięciu figur polskiego króla i księcia. "Na Białorusi trwa rusyfikacja"

Decyzję mińskiej placówki kulturalnej skomentował Franak Wiaczorka, doradca opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej. "Na Białorusi trwa rusyfikacja. Z ekspozycji Muzeum Narodowego usunięto figury książąt Witolda i Jagiełły. Te historyczne postacie przyczyniły się do integracji Białorusi z Polską i Litwą w średniowieczu" - napisał na Twitterze.

Do sprawy odniósł się w tweecie także białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan. "Cóż, to była tylko kwestia czasu. Białoruskie Muzeum Historyczne usunęło figury Witolda i Jagiełły, bo były 'zbyt polskie'. Również ekspozycja poświęcona szlachcie i polsko-litewskiej części historii Białorusi wkrótce zostanie zastąpiona przez Imperium Rosyjskie" - napisał.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: