Ukraina. Rosjanie kręcili film propagandowy, ostrzelali wieżowiec. Zginęło czterech cywilów

Rosjanie ostrzelali z artylerii wielopiętrowy budynek mieszkalny w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Zginęło czterech cywilów. Sprowadzona zawczasu ekipa filmowała atak i jego skutki w celach propagandowych. We wtorek zbombardowano też rejon Odessy.

O ataku poinformował rzecznik mikołajowskiej administracji wojskowej Dmytro Pletenczuk. "W Sniguriwce rosyjscy dranie ostrzelali wieżowiec na obrzeżach miasta, żeby nakręcić film. Wcześniej przywieźli ekipę filmową. Czterech zabitych. Dla rosyjskich terrorystów życie ludzkie nic nie znaczy" - napisał na Facebooku. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Z naszego plutonu zostały 3 osoby"

Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy pod Odessą. Sześć osób rannych

Rosjanie we wtorek 19 lipca zbombardowali rejon Odessy. W wyniku ataku rakietowego sześć osób, w tym dziecko, zostało rannych - poinformował nad ranem rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. "Zapaliły się trzy domy prywatne i dwa budynki gospodarcze. Uszkodzonych zostało także kilka posesji prywatnych, samochody, szkoła, dom kultury" - napisał na Telegramie. 

Ogólna sytuacja w Donbasie. Stan na 17 lipcaFront stanął. Rosjanie atakują, ale bezskutecznie

 Atak na Winnicę. Rosjanie zastrzelili 4-letnią Lizę

To nie pierwsze ataki Rosjan, w których cierpią cywile. Od początku wojny konsekwentnie ostrzeliwują obiekty cywilne i zaprzeczają wszelkim doniesieniom o terroryzowaniu Ukraińców. Utrzymują też, zgodnie z kremlowskim przekazem, że ostrzeliwują jedynie obiekty wojskowe. 

W czwartek 14 lipca okupanci zrzucili bomby na Winnicę. Wśród ofiar była 4-letnia Liza. Młoda Ukrainka zginęła we własnym wózku, wracając z mamą z zajęć logopedycznych. W niedzielę 17 lipca odbył się pogrzeb dziewczynki. - Zobacz, mój kwiatuszku! Zobacz, ile osób do ciebie przyszło - mówiła babcia w trakcie ceremonii. 

Jak poinformowało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego, od początku wojny zginęło 353 dzieci, a 662 zostało rannych. Biuro podkreśla, że dane te nie są ostateczne, gdyż ciągle jest ustalana liczba poszkodowanych w miejscach, gdzie trwają walki, i na terenach okupowanych przez Rosjan. Najwięcej, bo 353 dzieci zginęło lub zostało rannych w obwodzie donieckim, 191 w charkowskim, a 116 w kijowskim.

Rodzina zmarłego żołnierza. Na lodówce widać naklejkę z ukraińską gwarancjąRosja. Rodzina wspomina zmarłego na wojnie. Nagle pojawia się lodówka

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: