Tajemnicze zdarzenie na terenie elektrowni w Enerhodarze. Mer miasta: "Przerzedzenie szeregów okupanta"

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej miało dojść do bliżej nieokreślonego "zdarzenia", w wyniku którego do szpitala trafiło dziewięciu Rosjan. O sprawie poinformował mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

We wpisie na Telegramie Dmytro Orłow podkreśla, że w związku z sytuacją na terenie okupowanej przez Rosjan elektrowni "narosło wiele spekulacji". Burmistrz Enerhodaru podkreślił na wstępie komunikatu, że będzie operował wyłącznie faktami.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Enerhodar. Dziewięciu rosyjskich żołnierzy miało trafić do szpitala

Po południu dziewięciu żołnierzy terrorystycznego państwa zostało pilnie przetransportowanych do miejskiego szpitala z obrażeniami różnego stopnia

- napisał Orłow. Dodał, że część z nich leczonych jest w warunkach ambulatoryjnych, inni zostali hospitalizowani, a jedna z osób w ciężkim stanie trafiła na oddział intensywnej terapii. 

"Są też martwi, ale nie możemy podać ich dokładnej liczby" - poinformował.  "Nie zgadujemy, co mogło spowodować 'przerzedzenie' szeregów okupanta w obiekcie, którego zdają się 'pilnie' strzec" - stwierdził i dodał, że zapewne odpowiednie służby przekażą później informacje na temat zdarzenia. 

Lech Wałęsa w rosyjskie telewizjiLech Wałęsa odpowiada na prowokacje Rosjan. "Jestem gotów stawić się w Moskwie"

Wcześniej szef spółki Enerhoatom Petro Kotin informował, że Rosjanie przywożą wojskowy sprzęt do elektrowni jądrowej Zaporoże w Enerhodarze i przeprowadzają z jej terenu ataki na cele w Ukrainie. Ostrzeliwano między innymi miasto Nikopol. Jak informował Kotlin, na terenie elektrowni przebywa obecnie około 500 rosyjskich żołnierzy.

"Tam sytuacja jest bardzo napięta, sprowadzany jest tam nowy sprzęt, w tym kompleksy rakietowe, które już ostrzeliwują z drugiej strony Dniepru, terytorium Nikopola. Jest też ciężki sprzęt: czołgi, pojazdy opancerzone piechota, a także ciężarówki z bronią i materiałami wybuchowymi" - przekazał szef spółki.

Elektrownia jądrowa Zaporoże od 4 marca znajduje się pod kontrolą Rosjan. Pod okupacją znajduje się także Enerhodar, miasto satelickie elektrowni jądrowej. Podczas przejmowania zakładu okupanci wyłączyli monitoring, aby ukryć swoje działania przed Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

Statek (zdjęcie ilustracyjne)"El Pais": "Statki widma" transportowały zboże skradzione Ukrainie

Więcej o: