"Apokalipsa gorąca" we Francji. W Anglii z powodu gorąca lotnisko Luton wstrzymało połączenia

Niemal w całej Francji obowiązują ostrzeżenia w związku z upałami. Jak podaje BBC, rekordy temperatury mogą paść nawet w kilkunastu departamentach położonych na południowym zachodzie kraju. Meteorolodzy ostrzegają przed "apokalipsą gorąca".

We Francji odnotowano rekordowe upały, przekraczające 40 stopni Celsjusza. Po południu w zachodniej Francji, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego odnotowano temperaturę 42,6 stopni Celsjusza, a w Breście, leżącym w północno-zachodniej części kraju, temperatura osiągnęła 40,7 stopnia Celsjusza.

Zobacz wideo Next Station - Sztuczna Inteligencja

Francja. Pożary obejmują 15 tys. hektarów

Na zachodzie Francji w okolicach Bordeaux strażacy walczą z wywołanymi upałami i suszą pożarami lasów, które obejmują około 15 tysięcy hektarów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wysłało tam dodatkowe samoloty gaśnicze. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Jak podaje BBC, z powodu pożarów w ostatnich dniach ze swoich domów musiało ewakuować się 24 tys. osób. 

- To nigdy się nie kończy - powiedział cytowany przez "Guardiana" David Brunner, jeden ze strażaków walczących z ogniem w departamencie Żyronda. - Przez 30 lat służby nie widziałem takiego pożaru - dodał.

Prezydent Żyrondy Jean-Luc Gleyze przekazał w BBC, że ogień cały czas się rozprzestrzenia z powodu wysokiej temperatury i wiatru. - Muszą walczyć z ogniem, który rośnie i rośnie, czasami bardzo wysoko - powiedział.

- Na niektórych południowo-zachodnich obszarach dojdzie do apokalipsy gorąca - stwierdził z kolei cytowany przez AFP meteorolog François Gourand.

Fala upałów w Wielkiej BrytaniiW Wielkiej Brytanii upał jak na Saharze. Pierwszy w historii czerwony

Trwające od kilku dni pożary we Francji są spowodowane upałami, które nawiedziły kraje południowej Europy. Fala gorąca przenosi się bliżej centrum kontynentu. Czerwony alarm obowiązuje już w większości rejonów Anglii, w tym w Londynie. W stolicy o godzinie trzynastej lokalnego czasu zanotowano 35 stopni.

"Nasze ciała i domy nie są przystosowane do takiej pogody"

- Takiej temperatury nigdy u nas nie było. Nasze ciała, domy, styl życia nie są przystosowane do takiej pogody - mówi BBC doktor Andy Curran z jednego ze szpitali w Lancashire.

Z powodu upałów lotnisko w Luton musiało zawiesić w poniedziałek po południu połączenia. Bezpośrednią przyczyną było uszkodzenie pasa startowego spowodowane wysoką temperaturą. Lotnisko wróciło do funkcjonowania wieczorem, ale nadal należy się liczyć z opóźnieniami.

Według prognoz we wtorek ma być jeszcze goręcej. Nieco chłodniej ma się zrobić w piątek.

Władimir PutinWładimir Putin: Rosja w swoim rozwoju nie cofnie się o dziesięciolecia

Więcej o: