"Statki widma" przewoziły zboże skradzione Ukrainie. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne

Co najmniej 16 rosyjskich statków dostarczało do portów na całym świecie transporty skradzionego ukraińskiego zboża. Jak informuje "El Pais", doniesienia te udało się potwierdzić dzięki zdjęciom satelitarnym.

Jak ustalił hiszpański dziennik "El Pais", aby rosyjskie statki były niewidoczne dla radarów, jednostki wyłączały na Morzu Czarnym sygnał lokalizacyjny wymagany przez Międzynarodową Organizację Morską. W ten sposób udało im się przewieźć skradzione zboże przez Bosfor do Syrii oraz innych portów znajdujących się nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym.

Rosyjskie statki przewoziły ukradzione zboże. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne

Według informacji zarówno ukraińskiego rządu, jak i międzynarodowych aktywistów za procederem kradzieży zboża stoi Rosja. "Z danych rządu w Kijowie wynika, że Rosja wykradła już ponad 500 tysięcy ton zboża" - napisał "El Pais". Hiszpański dziennik przypomniał, że takie praktyki są realizowane są przez porty Krymu okupowanego od 2014 roku przez Rosję.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wynika z ustaleń gazety zrabowane ukraińskie zboże kierowane jest przez Rosję w kierunku Krymu pojazdami ciężarowymi przez Zaporoże. Część transportów eskortowanych jest przez wojskowe pojazdy oznaczone literą "Z". Zdaniem dziennika na terenach zajmowanych przez Rosję rośnie obawa wśród ludności, że plantacje będą plądrowane, a płody rolne wysyłane za granicę.

Spotkanie delegacji Turcji, Ukrainy i Rosji ws. odblokowania eksportu zboża

Minister obrony Turcji zakomunikował, że drugie spotkanie delegacji Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.

Zobacz wideo Kanał Sueski odblokowany, ale wąskie gardła w handlu to nie jest jedyny problem. "Transport morski bardzo bardzo zdrożał" [Oko na Świat]

Hulusi Akar potwierdził w poniedziałek, że powstał już plan dotyczący korytarza eksportowego. Tematem następnego spotkania ma być szczegółowe techniczne porozumienie, kwestia ustanowienia punktów kontrolnych oraz bezpiecznych szlaków transportowych.

Po pierwszej turze rozmów, Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ stwierdził, że udało się zrobić istotny krok w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

- Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie - powiedział sekretarz generalny ONZ. Dodał również, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji.

Więcej o: