Rosja nie jest w stanie eskalować konfliktu? Politolog: Okupant nie ma wystarczających sił i środków

Rosja od dwóch tygodni nie może wznowić ofensywy w kierunku Doniecka. - Jest uzupełnianie sprzętu i personelu, ale nie jest to przegrupowanie ani rotacja wojsk - stwierdził ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow.

- Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, to dla mnie jako dla wojskowego wygląda trochę dziwnie. Rosja dziś nie jest w stanie eskalować konfliktu - stwierdził ekspert ds. wojskowości, cytowany przez Interię, powołującą się na PAP.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Z naszego plutonu zostały 3 osoby"

Ołeh Żdanow: To nie będzie łatwa wojna (...). Ale musi się skończyć klęską Rosji

Zdaniem Żdanowa, okupant nie ma do tego wystarczających sił oraz środków. Podkreślił, że Rosjanie nie są w stanie od dwóch tygodni wznowić ofensywy w kierunku Doniecka. Dodał, że ukraińskie siły zbrojne nie przewidują, że przerwa w atakach ma zostać zakończona. Także amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) oraz brytyjski wywiad poinformowały, że Rosjanie kończą przerwę w działaniach wojennych w tym regionie. Żdanow jednak nie prognozuje powrotu ofensywy ze strony Rosji. - Jest uzupełnianie sprzętu i personelu, ale nie jest to przegrupowanie ani rotacja wojsk - wyjaśnił cytowany przez dialog.ua.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Ekspert stwierdził także, że decydująca bitwa między Ukrainą a okupantem musi zakończyć się na granicy rosyjskiej. - To nie będzie łatwa wojna (...). Ale musi się skończyć klęską Rosji - powiedział na antenie Kanału 24 cytowany przez ukraiński portal Unian

Ukraińska armia odpiera atak Rosjan w Donbasie

Ukraińcy odpierają szturmy Rosjan w Donbasie. Rosyjska armia za pomocą rakiet i artylerii ostrzeliwuje pozycje ukraińskiej armii, ale też obiekty cywilne, także te oddalone od linii frontu. Jak wynika raportu ukraińskiego sztabu generalnego, ukraińska armia odparła osiem szturmów Rosjan w kierunku donieckim i bachmuckim. Rosjanie bezskutecznie atakowali m.in. w okolicach Werchniokamianskiego, Spirnego i Serebrianki, Nowołuhańskiego i Wuhłehirskiej elektrociepłowni. Rosyjskie pociski artyleryjskie i rakiety spadają na szereg miejscowości w obwodzie donieckim i charkowskim. Rosjanie z terytorium Federacji Rosyjskiej ostrzeliwują także przygraniczne tereny w obwodach sumskim i czernihowskim.

Trwają ostrzały artyleryjskie na południowym odcinku frontu. Tam, w obwodzie chersońskim, ukraińska armia za pomocą lotnictwa przeprowadziła udany kontratak na rosyjskie pozycje. Władze Mikołajowa na południu kraju donoszą o nocnym rosyjskim zmasowanym ostrzale rakietowym miasta.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: