19-letni "Mściciel Zaporoża" zniszczył sześć rosyjskich SU-25. Nowy bohater Ukrainy

19-letni żołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy zyskał tytuł "mściciela Zaporoża". Nastolatek przy pomocy zestawu ziemia-powietrze "Igła" strącił sześć rosyjskich SU-25, a także pocisk manewrujący. Na Facebooku GNU zaprezentowano nagranie specjalistycznego sprzętu.

Gwardia Narodowa Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym prezentuje zestaw ziemia-powietrze "Igła". To przy jego pomocy 19-letni żołnierz strącił łącznie sześć rosyjskich maszyn, zyskując tytuł "mściciela Zaporoża".

19-latek pod koniec maja miał na koncie trzy strącone samoloty Su-25, za co został mu przyznany tytuł "Bohatera Ukrainy" - czytamy na Interii. W niedzielę 17 lipca przy pomocy "Igły" sprowadził na ziemię szósty rosyjski samolot szturmowy, a dzień wcześniej pocisk manewrujący.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak wyglądał transport zniszczonych rosyjskich czołgów na wystawę w Warszawie

Su-25 jest samolotem szturmowym, które do uzbrojeniu lotnictwa ZSRR zaczęły wchodzić w 1981 roku.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Rosjanie wciąż ostrzeliwują obiekty cywilne na Ukrainie. Do ataków za pomocą artylerii i rakiet dochodzi w Donbasie, ale też w obwodzie charkowskim i na południu kraju.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Turowie Regulowane ceny węgla. Morawiecki: Jest problem we współpracy ze składami

Jak poinformowały władze obwodu donieckiego, rosyjskie rakiety spadały w ciągu ostatniej doby na dzielnice mieszkalne Torecka i Zaliznego. Uszkodziły tamtejszą szkołę i przedszkole. Rosyjskie pociski trafiły też w placówkę oświatową w Kostiantyniwce. Ogółem w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim zginęły trzy osoby cywilne, a 12 zostało rannych.

W nocy Rosjanie ostrzeliwali też drugie co do wielkości ukraińskie miasto - Charków. Ranna została tam jedna osoba. W nocy Rosjanie, za pomocą rakiet ostrzelali też Mikołajów, który przed wojną liczył niemal pół miliona mieszkańców. Rakiety trafiły tam w infrastrukturę przemysłową i wywołały pożary.

Więcej o: