Wpadka rosyjskiej propagandy. Miały być "bohaterskie" walki, pokazali ostrzelane domy w Mariupolu

Rosyjscy propagandyści przygotowali telewizyjny materiał, na którym widać jak rosyjskie czołgi ostrzeliwują bloki mieszkalne w ukraińskim Mariupolu. "Chyba zapomnieli o instrukcjach" - zadrwił telegramowy kanał Realnaja Wojna.

Propagandowa rosyjska telewizja RT [znana dawniej jako Russia Today - red.] pokazała materiał, który miał zapewne wychwalać "bohaterskie" dokonania Rosjan w Ukrainie i ich próby "wyzwolenia" Mariupola, ale nie obyło się bez wpadki.

Siergiej Szojgu i Władimir PutinRosja kończy przerwę operacyjną. Siergiej Szojgu nakazał wznowienie ofensywy w Donbasie

Wpadka rosyjskiej propagandy. Pokazali, jak Rosjanie ostrzeliwali cywilne budynki w Ukrainie

Na nagraniu prokremlowskiej stacji widać wstrząsające ujęcia walk w mieście, w tym rosyjskie czołgi ostrzeliwujące miejską zabudowę - włącznie z blokami mieszkalnymi. "Propagandyści z RT pokazali, jak rosyjska armia ostrzeliwuje z bliska budynki mieszkalne w Mariupolu. Chyba zapomnieli o instrukcjach" - skomentował telegramowy kanał Realnaja Wojna, który opublikował nagranie. Można je obejrzeć poniżej:

Mariupol został odcięty przez wojska rosyjskie 1 marca. Najdłużej broniły się zakłady metalurgiczne Azowstal, gdzie przebywali żołnierze ukraińskiego pułku Azow. 17 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że garnizon zakończył swoją misję bojową i dowódcy mają teraz rozkazy ratowania życia personelu.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

20 maja rosyjskie MON poinformowało, że wszyscy obrońcy Azowstalu zostali wyprowadzeni z kombinatu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził 6 czerwca, że ponad 2500 ukraińskich obrońców Azowstalu trafiło w ręce okupanta.

Zobacz wideo Mariupol - miasto w ruinach

Wojna w Ukrainie. Tragiczna sytuacja cywilów w Mariupolu. Ukrinform: 22 tys. ofiar

Agencja prasowa Ukrinform podkreśla, że rosyjska agresja spowodowała w Mariupolu katastrofę humanitarną. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez ostrzał wroga. Dziś nie ma tam normalnych dostaw prądu, wody i gazu.

Ukraińska policja rozbiła szajkę sprzedającą pomoc humanitarnąUkraina. Przechwytywali pomoc humanitarną z Zachodu i ją sprzedawali

"Od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło około 22 tys. cywilów. Ponad 50 tys. deportowano do Rosji i czasowo okupowanych terytoriów obwodu donieckiego. Obecnie w zablokowanym mieście pozostaje ponad 100 000 mieszkańców. Mariupolowi grozi wybuch epidemii chorób zakaźnych" - zaznacza Ukrinform.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: