CNN: Rosjanie już dwukrotnie odwiedzili Iran. Planują duże zakupy. Celem wojskowe drony

Rosyjska delegacja odwiedziła Iran w ostatnich tygodniach co najmniej dwa razy - przekazała amerykańska telewizja CNN. Wizyty miały związek z planowanym zakupem przez Rosję setek dronów. Biały Dom przekazał wcześniej, że rosyjscy żołnierze rozpoczną szkolenia z obsługi sprzętu najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał w tym tygodniu, że Rosja ma otrzymać od Iranu setki dronów, z których część to drony bojowe.

- Według naszych informacji Iran ma rozpocząć szkolenia rosyjskich żołnierzy w obsłudze tych dronów jeszcze w lipcu - powiedział Sullivan zaznaczając, że nie wie, czy jakiekolwiek drony zostały już dostarczone.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Doradca prezydenta USA stwierdził, że zamówienie dronów w Iranie pokazuje, że Rosja ma problemy z własnymi zapasami sprzętu wojskowego. Jake Sullivan zapowiedział też jednocześnie dalsze wsparcie militarne Ukrainy.

Zobacz wideo Zobacz także: Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Rosja planuje duże zakupy w Iranie

Telewizja CNN podała w sobotę, że rosyjska delegacja odwiedziła lotnisko w mieście Kaszan na południe od Teheranu co najmniej dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca. Jedno ze spotkań odbyło się w czerwcu, drugie - 5 lipca. Iran miał prezentować Rosjanom drony Shahed-191 i Shahed-129 mogące przenosić precyzyjnie naprowadzane pociski.

- Sugeruje to, że Rosja nadal interesuje się pozyskaniem irańskich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do ataku - stwierdził Sullivan w oświadczeniu przesłanym CNN.

CNN wskazuje, że nie jest na razie pewne, jaką skutecznością odznacza się irański sprzęt.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: