Wojna w Ukrainie. Brytyjski jeniec Paul Urey zmarł w więzieniu w Doniecku

W donieckim więzieniu zmarł Brytyjczyk Paul Urey. Mężczyzna trafił do niewoli w tzw. samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej w kwietniu. Według informacji, które przekazała Daria Morozowa pełniąca funkcję rzecznika praw obywatelskich w DRL, jeniec zmarł z powodu choroby i stresu.

Paul Urey został pojmany przez wojska rosyjskie w kwietniu wraz z innym Brytyjczykiem Dylanem Heylyem. Mężczyźni zostali zatrzymani w punkcie kontrolnym w obwodzie zaporoskim. Wówczas Rosja oskarżała ich o bycie najemnikami.

Kilka dni po pojmaniu w internecie opublikowano film z Ureyem, który był zakuty w kajdanki. W nagraniu, które według jego matki zostało nakręcone pod przymusem, skrytykował on brytyjski rząd i zaatakował brytyjskie media.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Nie żyje Brytyjczyk Paul Urey. Był jeńcem w tzw. Donieckiej Republice Ludowej

Brytyjczyk zmarł 10 lipca. Informację tę przekazał Daria Morozowa, rzecznika praw obywatelskich tzw. samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Stwierdziła, że Urey zmarł w wyniku choroby i stresu.

- Już podczas pierwszego badania lekarskiego u Paula Ureya zdiagnozowano szereg chorób przewlekłych, w tym cukrzycę insulinozależną, uszkodzenie układu oddechowego, nerek i szereg chorób układu sercowo-naczyniowego" - informowała na Telegramie Morozowa. Ponadto był w depresji psychicznej z powodu obojętności ojczyzny na jego los - stwierdziła.

Morozowa nie wyjaśniła, dlaczego o śmierci Brytyjczyka marionetkowe władze z Doniecka informują dopiero po pięciu dniach. Jak twierdzi, Urey otrzymał odpowiednią pomoc medyczną.

Wcześniej o chorobie Brytyjczyka mówiła Linda Urey, matka Paula. W rozmowie z BBC potwierdziła, że mężczyzna choruje na cukrzycę i potrzebuje insuliny.

Wojna w Ukrainie. W więzieniu zmarł pierwszy brytyjski jeniec

Według narracji DRL Paul Urey był zawodowym wojskowym, który walczył w Afganistanie, Iraku, Libii i Ukrainie, prowadził operacje wojskowe oraz rekrutował i szkolił najemników dla ukraińskiej armii. Morozowa mówiła, że Brytyjczyk został schwytany w kwietniu podczas próby przebicia się przez punkt kontrolny obsadzony przez siły DRL. Z kolei brytyjskie źródła informowały, że Urey był pracownikiem pomocy humanitarnej.

Zobacz wideo Amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS wykorzystywane przez Ukraińskie wojsko

W zeszłym miesiącu dwóch Brytyjczyków i obywatela Maroka, którzy zostali schwytani podczas walk z armią ukraińską, skazano na śmierć przez sąd powołany przez władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Mężczyźni są, zdaniem separatystów, winni "walki jako najemnicy, a także popełnienia czynów mających na celu przejęcie władzy i obalenie porządku konstytucyjnego Donieckiej Republiki Ludowej". Wojskowi są pierwszymi żołnierzami z zagranicy, których osądziły siły rosyjskie.

Więcej o: