Rosyjski atak na Winnicę. Wyszła z córką na spacer i zaczęła nagrywać film. Dziewczynka nie żyje

Wśród ofiar czwartkowego ataku Rosjan na Winnicę w środkowej Ukrainie jest kilkuletnia dziewczynka. Jej mama walczy o życie w szpitalu. Kobieta kilka chwil przed śmiercią zamieściła w sieci nagranie z beztroskiego spaceru z córką.

W czwartek Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na centrum Winnicy. Ukraińskie służby ratunkowe podały, że zginęły 23 osoby, w tym troje dzieci. Jedno z nich to kilkuletnia dziewczynka, która przed 10:00 czasu lokalnego spacerowała z mamą ulicami miasta. Nagranie zamieściła na Twitterze telewizja NEXTA.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W kolejnym wpisie opublikowano zdjęcia już po ataku - widać na nich wózek, który prowadziła kilkulatka. Dziewczynka zginęła podczas wybuchu rakiety. Jej mama została ciężko ranna (nie ma nogi) i w ciężkim stanie przebywa w szpitalu - początkowo niektóre źródła podawały, że i ona zginęła. 

Po ataku rakietowym na Winnicę a szpitalach przebywa 66 osób, w tym troje dzieci. Ukraińskie służby ratunkowe podają, że wśród rannych 5 osób jest w stanie krytycznym, a 34 osoby w stanie ciężkim. Ratownikom nie udało się nawiązać kontaktu z 39 osobami, które są poszukiwane. 

Dramat w Winnicy. Wołodymyr Zełenski o Rosji: To państwo-zabójca. Państwo–terrorysta

Atak Rosjan potępił Wołodymyr Zełenski.

Codziennie Rosja zabija cywilnych mieszkańców, zabija ukraińskie dzieci, kieruje rakiety na obiekty cywilne, gdzie nie ma nic wojskowego. Czym to jest, jeśli nie otwartym aktem terroryzmu? To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo–terrorysta

- napisał na Telegramie prezydent Ukrainy.

Dwie rosyjskie rakiety trafiły w parking i budynek w centrum Winnicy - spłonęło około 25 pojazdów, a budynek został poważnie uszkodzony. Znajdowały się w nim między innymi pomieszczenia biurowe i centrum medyczne. Ołeksandr Kornijenko, ukraiński deputowany, a w latach 2019-2021 przewodniczący prezydenckiej partii Sługa Ludu, poinformował, że w pobliżu miejsca ataku nie ma żadnych obiektów wojskowych, nawet stacja kolejowa oddalona jest o 1,5 kilometra. "Dziś Winnica została trafiona rakietami w samo centrum, zginęły dzieci. Rosja powinna być uznana za sponsora terroryzmu!" - napisał na Twitterze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: