Francja. Legendarny Orient Express ma powrócić na trasę w 2024 roku

We Francji trwa renowacja słynnego Orient Expressu i - jak zapowiada firma Accor Hotels - pociąg ma wrócić na trasę w 2024 r. Najpóźniej - przed startem letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Orient Express kursował między Paryżem a Stambułem od 1883 r. Słynął z pięknych, bogato zdobionych wnętrz i znakomitej kuchni. Drogimi podróżami mogli nacieszyć się tylko wybrani - arystokraci, dyplomaci i biznesmeni. Pociąg przez lata inspirował pisarzy i twórców filmowych, lecz do rozsławienia go najbardziej przyczyniła się Agatha Christie i jej oparty na prawdziwych wydarzeniach kryminał "Morderstwo w Orient Expressie".

Orient Express Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Orient Express to legenda

Na pierwotnej trasie Orient Express kursował do 1977 r. Później skracano ją o kolejne odcinki - pociąg dojeżdżał do Bukaresztu, do Budapesztu, a potem już tylko do Wiednia. Z torów zniknął zupełnie w grudniu 2009 r.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Dlaczego miejsca w pociągu są tak dziwnie ponumerowane?

Wagony Orient Expressu znaleziono w Małaszewiczach

Orient Express zawitał także do Polski. W 1988 r. pod nazwą "Nostalgie Paryż - Stambuł Orient Expres" kursował na specjalnej trasie Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa-Pekin-Hongkong. Licząca ponad 15 tys. km podróż trwała 19 dni.

W 2015 r. w Małaszewiczach (woj. lubelskie) odkryto 17 niszczejących wagonów legendarnego pociągu, w tym: 12 wagonów sypialnych, trzy wagony wypoczynkowe oraz wagon restauracyjny z nienaruszonym oryginalnym wystrojem w stylu art déco. W ciągu kolejnych trzech lat wszystkie odnalezione w Polsce części pociągu powróciły do Francji.

Kot (zdjęcie ilustracyjne) GDOŚ: "Uwaga na fake newsy". Kot domowy nie jest inwazyjnym gatunkiem obcym

Orient Express ma wrócić na pierwotną trasę przed igrzyskami w Paryżu

W 2017 r. markę Orient Express nabyła grupa Accor Hotels i od tamtej pory podejmuje działania, aby luksusowy pociąg ponownie wyruszył w trasę Paryż-Stambuł. Firma zapowiada, że stanie się to w 2024 r., przed rozpoczęciem letnich igrzysk olimpijskich we francuskiej stolicy (ceremonia otwarcia odbędzie się 26 lipca 2024 r.).

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: