Włochy. Premier Mario Draghi rezygnuje ze stanowiska. Prezydent dymisji nie przyjmuje

Kryzys rządowy we Włoszech. Premier Włoch Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podaje się do dymisji. Prezydent Sergio Mattarella dymisji jednak nie przyjął.
Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Z naszego plutonu zostały trzy osoby"

W czwartek włoski rząd zgodnie z oczekiwaniami otrzymał wotum zaufania w Senacie, ale Ruch Pięciu Gwiazd, ważny element szerokiej koalicji rządzącej, wstrzymał się od głosu, wywołując tym samym kryzys polityczny. Mario Draghi sugerował wcześniej, że w takiej sytuacji złoży rezygnację.  

Włoski premier zapowiadał, że nie będzie stał na czele rządu innego niż obecny, czyli z udziałem Ruchu Pięciu Gwiazd. Z drugiej strony ostrzegł, że nie da się szantażować i złoży rezygnację, jeśli jego rząd straci możliwość sprawnego działania. I tak też się stało. Mario Draghi w nocie stwierdził, że w obecnej sytuacji nie jest w stanie w dalszym ciągu realizować programu rządu. - Koalicja jedności narodowej, która wspierała ten rząd, już nie istnieje - powiedział. 

Wieczorem okazało się jednak, że prezydent Sergio Mattarella dymisji nie przyjął. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Włochy. Premier Mario Draghi podaje się do dymisji

Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, nie jest związany z żadną partią polityczną. Misję stworzenia rządu powierzył mu prezydent Sergio Mattarella w lutym ubiegłego roku, gdy nie powiodły się próby stworzenia politycznego rządu po upadku gabinetu premiera Giuseppe Contego, który obecnie stoi na czele Ruchu 5 Gwiazd i ponosi odpowiedzialność za wywołanie kryzysu.

Z przeprowadzonych w czwartek sondaży wynika, że 65 procent Włochów chce, by Mario Draghi nadal był premierem do końca kadencji parlamentu, czyli do wiosny przyszłego roku.

Więcej o: