Niemcy. W Berlinie ruszyły szczepienia przeciwko małpiej ospie. Już ponad 900 przypadków w mieście

Niemcy należą do regionów Europy szczególnie dotkniętych wirusem małpiej ospy. Obecnie większość infekcji odnotowuje się w stolicy kraju. W związku z tym w Berlinie ruszył program szczepień. Środki zapobiegawcze jako pierwsza wdrożyła jednak Brandenburgia, choć w tym regionie zakażeń jest o wiele mniej.

W Niemczech w berlińskiej dzielnicy Mitte w środę 13 lipca rozpoczęły się szczepienia przeciw wirusowi małpiej ospy. Zainteresowani mieszkańcy mogą umawiać się na wizytę za pośrednictwem infolinii Poradni Zdrowia Seksualnego - poinformował radny ds. zdrowia Christoph Keller. - Cieszę się, że możemy zacząć już teraz - skomentował sekretarz Stanu ds. Zdrowia i Opieki Thomas Götz. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Małpia ospa. W Berlinie ruszyły szczepienia. Dlaczego tak późno?

W Niemczech zarejestrowano prawie 1700 przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy - z czego 986 w stolicy (stan na 12 lipca). Minister zdrowia Karl Lauterbach zapewnił, że w związku z tym Berlin otrzyma więcej dawek niż inne kraje związkowe.

Jak podaje rbb24, niemiecka organizacja Aidshilfe ostatnio krytykowała, że rozpoczęcie szczepień przeciąga się w czasie. Zwłaszcza że szczepionka była przechowywana w Berlinie od tygodni. Radny ds. zdrowia Christoph Keller wyjaśnił w środę 13 lipca, że opóźnienie spowodowały procedury. - Najpierw trzeba było stworzyć podstawę prawną - tłumaczył lewicowy polityk.

Okazuje się jednak, że Brandenburgia, gdzie jest znacznie mniej infekcji (28 potwierdzonych przypadków),  była szybsza we wprowadzaniu środków prewencyjnych. Szczepienia przeciwko wirusowi rozpoczęły się tam 7 lipca, a pierwszą dawkę otrzymała osoba, która miała jedynie kontakt z osobą zakażoną.

Wirus małpiej ospy Małpia ospa. Potwierdzono ponad 3 tys. przypadków choroby. Zanotowano jeden zgon

"Ta epidemia po raz kolejny wystawia na próbę"

Jak pisaliśmy, dyrektor regionalny WHO na Europę dr Hans Henri Kluge zaapelował do rządów i społeczeństwa obywatelskiego o zwiększenie wysiłków w zapobieganiu rozprzestrzeniania się małpiej ospy. - Pilne i skoordynowane działanie jest konieczne - przekazał.

"Ta epidemia po raz kolejny wystawia na próbę determinację polityczną poszczególnych państw członkowskich i całego regionu europejskiego. Nie zmarnujmy tej szansy, ale wykorzystajmy doświadczenie COVID-19, aby zrobić to, co słuszne - szybko i zdecydowanie, z korzyścią dla całego naszego regionu i nie tylko" - czytamy w oświadczeniu.

Małpia ospa Małpia ospa. WHO: To nie jest globalne zagrożenie

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: