Sudan. 20-letnia kobieta skazana na ukamienowanie za cudzołóstwo. Pierwszy przypadek od prawie dekady

W Sudanie zapadł pierwszy od prawie 10 lat wyrok skazujący kobietę za cudzołóstwo na ukamienowanie. 20-letnia kobieta zamierza odwołać się od decyzji sądu.

Jak podał "The Guardian" 13 lipca, 20-letnia Maryam Alsyed Tiyrab z Sudanu została w zeszłym miesiącu aresztowana przez policję. Sprawą kobiety zainteresowało się Afrykańskie Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju.

Zobacz wideo Sudański reżim chwieje się w posadach

Sudan. Kobieta skazana na ukamienowanie będzie odwoływać się od wyroku

Maryam Alsyed Tiyrab, która została skazana na ukamienowanie za cudzołóstwo, zamierza odwołać się od wyroku. Jak czytamy, większość z takich wyroków, zasądzanych głównie kobietom, jest bowiem unieważniana przez Sąd Najwyższy. Ostatni przypadek, gdy w Sudanie doszło do skazania kobiety na ukamienowanie za cudzołóstwo miał miejsce prawie 10 lat temu - w Kordofanie Południowym w 2013 roku. Ostatecznie wyrok został unieważniony.

Aktywiści obawiają się, że wyrok w sprawie 20-latki jest znakiem, że pucz wojskowy, do którego doszło w październiku ubiegłego roku (w wyniku zamachu stanu władzę przejęło wówczas wojsko), ośmielił ustawodawców do wycofania się z niewielkich zmian w ustawodawstwie na rzecz praw kobiet. Wojsko aresztowało wówczas premiera Abdallę Hamdoka, a także czterech ministrów, kilku gubernatorów regionów oraz szefów partii politycznych. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamieszki w Sudanie po zamachu stanuZamach stanu w Sudanie. Ostrzelano protestujących

Sudan. Ukamienowanie za cudzołóstwo. Takiego wyroku nie było od dekady

Sprawą skazanej kobiety zainteresowało się Afrykańskie Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju (ACJPS) z siedzibą w Ugandzie. Według organizacji wyrok nie tylko narusza prawo międzynarodowe, ale i krajowe. Centrum wezwało do "natychmiastowego i warunkowego" uwolnienia 20-latki, której nie zapewniono sprawiedliwego procesu, ani nie uprzedzono, że jej zeznania zostaną wykorzystane przeciwko niej.

Sudan - Juba, zdjęcie ilustracyjneSudan. Prawie 100 osób zmarło z powodu tajemniczej choroby

Więcej o: