Gen. J. Adamczak stanął na czele Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. "Będę się kierował interesem ogółu"

Generał broni Janusz Adamczak od dziś stoi na czele Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Polak rozpoczyna właśnie pracę jako dyrektor generalny i zajmuje jedno z najważniejszych stanowisk w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Generał Janusz Adamczak będzie odpowiedzialny za realizację zadań wspierających Komitet Wojskowy NATO i koordynację między różnymi strukturami Sojuszu, dowódcami strategicznymi i przedstawicielami krajów NATO-wskich. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką generał Adamczak podkreślił, że obecnie kluczowe będzie wdrożenie decyzji z ostatniego szczytu w Madrycie dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki i zwiększenia sił wysokiej gotowości.

- Szefowie państw i rządów ustalili na poziomie politycznym swoje wytyczne, oczekiwania i zadania. Rolą strony wojskowej teraz będzie przygotowanie odpowiednich dokumentów koncepcyjnych, planów, po to, żeby te zadania wdrożyć w życie i będą one przekazane dowódcom strategicznym - mówi polski generał.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Generał Janusz Adamczak na czele MSW NATO. "Będę się kierował interesem ogółu"

Generał podkreślił, że będzie pilnował interesów całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przyznał, że nie bez znaczenia jest jego znajomość wschodu.

- Moje dotychczasowe doświadczenia wojskowe ukierunkowane były przede wszystkim na rozumienie sytuacji na wschodniej flance. Pewnie w jakimś stopniu moja wiedza o sytuacji na wschodniej flance pomoże w zrozumieniu i kreowaniu polityki Sojuszu. Natomiast będę się kierował interesem ogółu, czyli całego Sojuszu, 30 państw członkowskich - podkreślił.

Generał Janusz Adamczak został wybrany na dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Sojuszu na trzyletnią kadencję.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: