Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną za uznanie separatystów. "Próba podważenia suwerenności"

Korea Północna to kolejny kraj, który uznał niepodległość tzw. separatystycznych republik ludowych - Doniecka i Ługańska. To należące do Ukrainy tereny, które są kontrolowane przez Rosję. Ukraina natychmiast odpowiedziała i zerwała stosunki dyplomatyczne z Pjongjangiem.

Korea Północna jako kolejny kraj uznała niepodległość Doniecka i Ługańska - czyli tzw. republik ludowych utworzonych na wschodzie Ukrainy przez Rosję po nielegalnej aneksji. Informację na ten temat opublikował samozwańczy lider Donieckiej Republiki Ludowej Dienis Puszylin, za pośrednictwem rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Zobacz wideo Rosyjscy żołnierze odmawiają oddelegowania na wojnę w Ukrainie

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Samozwańczy lider Doniecka cieszy się z decyzji Korei Północnej

Komentując tę sytuację na Telegramie, Puszylin napisał, że "międzynarodowy status Donieckiej Republiki Ludowej i jej państwowość umacnia się. To dla nas kolejne dyplomatyczne zwycięstwo". Separatystyczne republiki najpierw zostały uznane przez Rosję - dekret w tej sprawie 21 lutego podpisał Władimir Putin.

Przed Koreą Północną niepodległość obu republik uznała Syria. W odwecie Ukraina zerwała z nią stosunki dyplomatyczne.

Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną 

W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało o zerwaniu stosunków dyplomatycznych również z Koreą Północą i stanowczo potępiło decyzję o uznaniu niepodległości okupowanych przez Rosjan terenów na wschodzie Ukrainy. 

"Traktujemy tę decyzję jako próbę podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy ze strony Pjongjangu, jawne naruszenie konstytucji Ukrainy, Statutu ONZ i głównych zasad prawa międzynarodowego. Uznanie przez reżim północnokoreański 'podmiotowości' rosyjskich reżimów okupacyjnych w obwodach donieckim i ługańskim jest nieważne i nie będzie miało żadnych konsekwencji prawnych oraz nie zmieni uznanych międzynarodowo granic Ukrainy. W odpowiedzi na tak nieprzyjacielski akt Ukraina oznajmia o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Kontakty polityczne i gospodarcze z KRLD nie są realizowane ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj" - przekazano w oświadczeniu na stronie internetowej resortu

- Apel Rosji do KRLD o wsparcie w legitymizacji przymusowego zajęcia części ukraińskiego terytorium mówi więcej o toksyczności Moskwy niż Pjongjangu. Rosja nie ma już sojuszników na świecie, z wyjątkiem krajów zależnych od niej finansowo i politycznie, a poziom izolacji Federacji Rosyjskiej wkrótce osiągnie poziom izolacji KRLD. Ukraina będzie nadal jak najostrzej reagować na naruszenia jej suwerenności i integralności terytorialnej - podkreślił cytowany na stronie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jaki jest status Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej na świecie?

Przypomnijmy, że tzw. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa są nieuznawane na arenie międzynarodowej. DRL i ŁRL ogłosiły swoją niepodległość w maju 2014 roku, dzień po referendum niepodległościowym. Terytoria kontrolowane przez republiki zamieszkałe są głównie przez ludność rosyjskojęzyczną, która miała częściowo poprzeć jej powstanie. 

Ukraina kwalifikuje te tzw. republiki jako organizacje terrorystyczne. Bojówki Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oskarżane są przez stronę ukraińską o liczne zbrodnie wojenne. 21 lutego 2022 roku, na trzy dni przed napaścią na Ukrainę, niepodległość republik uznała Rosja.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: