Rosja. Putin "władcą" zamiast "prezydentem"? Politycy chcą dla niego nowego tytułu

Politycy Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji wpadli na pomysł, by oficjalnie tytułować Władimira Putina słowem "władca". W petycji nacjonaliści argumentują, że słowo "prezydent" jest "obce" i nie przyjęło się dobrze w rosyjskim społeczeństwie.

Jak podaje rosyjska agencja RIA Novosti, której informacje są zgodne z propagandowym przekazem Kremla, politycy jednej z partii złożyli niecodzienną propozycję w Dumie Państwowej. Członkowie Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji - partii, która wbrew nazwie ma nacjonalistyczne i radykalnie prawicowe postulaty - chcą zmienić sposób tytułowania Władimira Putina.

Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Rosja. Nacjonaliści chcą nazywać Putina "władcą". Słowo "prezydent" ma być "obce"

Zgodnie z wnioskiem deputowanych, Władimir Putin zamiast "prezydentem" powinien być "władcą". Jak argumentują nacjonaliści, których ugrupowanie uznawane jest a koncesjonowaną opozycję, słowo to po raz pierwszy zostało użyte w Stanach Zjednoczonych pod koniec XVIII wieku w stosunku do głowy państwa, która miała reprezentować wszystkich obywateli kraju. 

- W naszym kraju, według standardów historycznych, jest to nowe słowo i dopóki ostatecznie się nie zakorzeni, można je bezpiecznie zastąpić - mówi jeden z polityków w rozmowie z RIA Novosti. Jak dodają, słowo "prezydent" miało rzekomo "zawsze upokarzać Rosję". 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

We wniosku dodają, że zmienił się również status głowy państwa, a Władimir Putin został wybrany na podstawie konstytucji Federacji Rosyjskiej z 1993 roku, a nie jak prezydent Borys Jelcyn na podstawie konstytucji Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Członkowie prawicowej partii dodają, że słowo, które najlepiej odzwierciedla urząd sprawowany przez Putina, to słowo "pravitel", które można przetłumaczyć na "rządzącego" lub właśnie "władcę". 

Z kolei amerykańskie wydanie "Newsweeka" zauważa, że już w 2020 roku członkowie LDPR proponowali, by Putina nazywać "najwyższym władcą". Wniosek ten został wówczas odrzucony. 

Więcej o: