Chiny zmusiły amerykański okręt do wycofania się z wód terytorialnych. Pekin o akcie prowokacji

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że zmusiła amerykański niszczyciel do wycofania się z wód terytorialnych w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Chiny oskarżyły USA o celowe wywoływanie napięć.

Amerykański niszczyciel przepłynął w środę w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, wywołując gniewną reakcję Pekinu. Jak donosi Reuters, chińskie wojsko poinformowało, że "odpędziło" amerykański okręt po tym, jak nielegalnie wpłynął on na wody terytorialne.

Morze Południowochińskie. Amerykański okręt "odpędzony" przez chińskie wojsko

Chińskie władze nazwały wpłynięcie amerykańskiej jednostki na swoje wody terytorialne aktem prowokacji. Z kolei administracja USA uważa, że kapitan niszczyciela USS Benfold skorzystał z "międzynarodowego prawa morskiego i swobody do przemieszczania się po Morzu Południowochińskim".

"Południowe kierownictwo chińskiej Armii Ludowej skierowało marynarkę i lotnictwo do śledzenia, monitorowania działań i odstraszania amerykańskiego okrętu. Pokazuje to, że Stany Zjednoczone stanowią czynnik ryzyka na Morzu Południowochińskim oraz niszczą pokój i stabilność w regionie" - czytamy w oświadczeniu strony chińskiej, któremu towarzyszy zdjęcie amerykańskiego niszczyciela zrobione z pokładu chińskiej jednostki.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach? Ekspert wyjaśnia

Z kolei Marynarka USA twierdzi, że przedstawiona przez Chińczyków wersja wydarzeń "fałszywie przedstawia zgodne z prawem operacje morskie Stanów Zjednoczonych oraz wzmacnia bezprawne chińskie roszczenia wobec innych krajów z Azji Południowo-Wschodniej."

Wyspy Paracelskie to sporny archipelag położony około 300 kilometrów na wschód od Wietnamu. Od roku 1974 kontrolowany jest przez Chiny, jednak prawa do niego roszczą sobie także Wietnam i Tajwan.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Benfold - co to za okręt?

Niszczyciel rakietowy USS Benfold (DDG 65) typu Arleigh Burke wyposażony w  pociski kierowane prowadzi operacje w rejonie działań 7. Floty USA, na Morzu Południowochińskim. Okręt został zwodowany w 1993 roku. W latach 2011 i 2013 przeszedł dwie modernizacje.

Wyposażony w system obrony powietrznej AEGIS i pionowe wyrzutnie rakiet Mark-41 dla wielu typów pocisków kierowanych, USS Benfold jest zdolny do prowadzenia operacji obronnych i ofensywnych przeciwko samolotom bojowym, pociskom przeciwokrętowym, okrętom nawodnym, okrętom podwodnym i celom nabrzeżnym. Oprócz pocisków uzbrojony jest w jedno szybkostrzelne działo o kalibrze 5 cali (127 mm). Na jego wyposażeniu znajdują się ponadto torpedy przeciw okrętom podwodnym i dwa działa przeciwrakietowe Phalanx. Okręt posiada również pokład lotniczy dla śmigłowców MH-60R/S Seahawk.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: