Wojna w Ukrainie. Ukraińcy zaatakowali rosyjskie składy amunicji. Zagrożenie atakami z Białorusi

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionej doby Rosjanie ostrzelali między innymi Charków i pobliskie osiedla, a także miejscowości w okolicach Kramatorska i Bachmutu w obwodzie donieckim. Siły ukraińskie zaatakowały natomiast składy amunicji w okupowanym przez rosyjskie wojsko Ługańsku oraz w pobliżu wsi Nowopetriwka w obwodzie chersońskim.
Zobacz wideo Katastrofalna eksplozja rosyjskiego czołgu trafionego ukraińskim pociskiem przeciwpancernym Stugna

Armia rosyjska kontynuuje ostrzał artyleryjski i rakietowy pozycji ukraińskich oraz osiedli przy linii frontu. Rosjanie przeprowadzili w czwartek kilka nalotów, głównie na miejscowości w okolicach Doniecka. W rejonie Zaporoża rosyjskie lotnictwo przeprowadziło loty zwiadowcze. Nad innymi frontowymi rejonami stwierdzono aktywność dronów, które badają położenie pozycji ukraińskich - informuje dowództwo ukraińskiej armii.

Z kolei w obwodzie chersońskim ostrzał artyleryjski ze strony Rosjan miał zapobiec przegrupowaniu się wojsk ukraińskich. Pociski i rakiety trafiły między innymi w miejscowości Kyseliwka, Nowogrigoriwka, Mikołajów na południu kraju.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Nadal istnieje zagrożenie atakiem ze terytorium Białorusi

Zaobserwowano również ruchy wojsk białoruskich, które stacjonują na granicy ukraińsko-białoruskiej. Wywiad ukraiński uważa, że następuje rotacja tych wojsk. Nadal utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i artyleryjskimi z terytorium Białorusi.

Na Morzu Czarnym i Azowskim rosyjska flota skupia się na blokowaniu ruchu cywilnego, a okręty Floty Czarnomorskiej są w gotowości do wykonania uderzeń rakietowych na cele lądowe na terytorium Ukrainy.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy morale wojsk rosyjskich stale spada. Zaobserwowano spożywanie napojów alkoholowych i odnotowano dezercję.

Ukraińskie samoloty zaatakowały rosyjski skład amunicji w Nowopetriwce

Ukraińskie samoloty szturmowe zaatakowały rosyjski skład amunicji w pobliżu wsi Nowopetriwka w obwodzie chersońskim. Informację przekazała służba prasowa Dowództwa Operacyjnego "Południe". Na atak odpowiedziały trzy myśliwce wroga. Samoloty próbowały zestrzelić ukraińskie szturmowce, ale rosyjskie pociski nie trafiły w cel. Rakiety spadły na budynek w miejscowości Basztanka. Zginęła tam kobieta i wybuchł pożar.

Ponadto w ciągu ostatniej doby jednostki ukraińskie zlokalizowane na południu kraju zniszczyły 30 rosyjskich wyrzutni rakietowych, haubicę 122 mm, cztery jednostki sprzętu pancernego i samochodowego oraz dwa składy amunicji polowej.

W środę rano kanał NEXTA poinformował z kolei, że w Ługańsku płonie prawdopodobnie skład amunicji:

Więcej o: