Wojna w Ukrainie. Jeden atak HIMARS-ów zabił niemal całe dowództwo rosyjskiej dywizji

Ukraińskie dowództwo poinformowało o wyjątkowo udanym ataku z użyciem amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. Sprzęt ten jest na tyle precyzyjny, że jeden atak wystarczył, by zlikwidować wszystkich dowódców 106. rosyjskiej dywizji powietrzno-desantowej. Przeżyć udało się tylko jednemu wojskowemu, jednak jego stan jest ciężki.

Ukraińskie Siły Zbrojne poinformowały za pośrednictwem mediów społecznościowych o możliwościach amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS, które trafiły do ukraińskiej armii w ramach pakietu pomocy przygotowanego przez Stany Zjednoczone. Jak się okazało, jedna z rosyjskich dywizji przekonała się na własne oczy, jak precyzyjna jest to broń.

Zobacz wideo Amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS wykorzystywane przez Ukraińskie wojsko

Wojna w Ukrainie. Jeden atak HIMARS-ów pozwolił zlikwidować dowództwo rosyjskiej dywizji

Z danych ukraińskiej armii wynika, że niemal wszyscy dowódcy 106. rosyjskiej dywizji powietrzno-desantowej zostali zabici w wyniku ataku HIMARS. Akcja miała zostać przeprowadzona pod miejscowością Szachtarsk w Donbasie. Atak przeżył tylko jeden dowódca, jednak jego stan jest ciężki.

Wspomniana dywizja na co dzień stacjonuje w miejscowości Tuła, znajdującej się na południe od Moskwy. Żołnierze tej jednostki od samego początku brali udział w wojnie w Ukrainie. Na początku zostali wysłani na północy front. Pod koniec marca wojskowi z tej dywizji przekroczyli granicę z Białorusią w celu przegrupowania - miało to miejsce po nieudanej próbie zdobycia Kijowa. 

Niedługo później dywizja trafiła do Włujki w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Stamtąd żołnierze zostali przeniesieni na najbardziej aktywny obecnie front w Donbasie. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie kolejne systemy HIMARS

Administracja Joe Bidena dostarczyła na ten moment kilka systemów artylerii rakietowej HIMARS. Zgodnie z zapowiedziami Białego Domu, do Ukrainy trafią jeszcze cztery kolejne takie jednostki. Z danych wywiadu wynika, że dzięki najnowocześniejszym i bardzo precyzyjnym systemom żołnierze z Ukrainy byli w stanie zmniejszyć przewagę Rosji na froncie wschodnim. Więcej o skuteczności i działaniu wyrzutni HIMARS piszemy w artykule "Noc stała się "czasem HIMARSA". Po stronie Rosjan złość, bezradność i gorzkie słowa".

Poza systemami HIMARS Stany Zjednoczone wyślą do Kijowa pociski rakietowe, tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej, pojazdy taktyczne, amunicję burzącą, systemy przeciwartyleryjskie oraz części zmienne. W obsłudze amerykańskiego sprzętu przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. 

We wtorek 12 lipca Siły Zbrojne Ukrainy przekazały, że od początku inwazji Rosjanie stracili już: 

  • 37 470 żołnierzy,
  • 3829 transporterów opancerzonych,
  • 1649 czołgów,
  • 838 systemów artyleryjskich,
  • 676 dronów,
  • 109 systemów przeciwlotniczych,
  • 217 samolotów,
  • 188 śmigłowców,
  • 15 okrętów i łodzi,
  • 2699 innych pojazdów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: