Raport amerykańskiego ISW: Ukraińscy partyzanci atakują władze okupacyjne na zajętych terenach

W Ukrainie partyzanci przeprowadzają zamachy na władze mianowane przez Rosjan na terenach zajętych przez rosyjskie wojska. W niedzielę w wybuchu samochodowym zginął kolaborujący z okupantem zarządca miasta w obwodzie charkowskim.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przekazał w raporcie z 11 lipca, że ukraińscy partyzanci urządzają ataki na rosyjskich kolaborantów i władze okupacyjne. W niedzielę został zabity zarządca miasta w obwodzie charkowskim Jewhenij Junakow. 

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Ukraina. Partyzanci atakują okupacyjne władze. Nie żyje zarządca w obwodzie charkowskim

Mężczyzna zginął po tym, jak w jego samochodzie został podłożony ładunek wybuchowy - przekazał kanał Centrum Narodowego Ruchu Oporu na Telegramie. ISW podkreśla, że atak nastąpił cztery dni po ogłoszeniu przez rosyjskie władze okupacyjne utworzenie rosyjskiej administracji w okupowanych osadach obwodu charkowskiego. 

Według informacji rosyjskiego blogera Jurija Kornienoka, na którego powołuje się instytut, nieznani sprawcy, będący prawdopodobnie ukraińskimi partyzantami, próbowali także zabić mianowanego przez Rosjan szefa administracji wojskowo-cywilnej obwodu chersońskiego Władimira Saldo. W samochodzie mężczyzny także został podłożony ładunek wybuchowy. Według informacji rosyjskich mediów 11 lipca Ukraińcy usiłowali też zabić szefa okręgu Melitopola Andrieja Sihitu. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Sztab generalny o sytuacji na froncie. Dzień 139

Ukraińskie wojsko zdławiło rosyjskie natarcie w kierunku Dementijiwki w obwodzie charkowskim. Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował w raporcie w 139. dniu rosyjskiej agresji, że najeźdźca kontynuuje ataki w okolicach Słowiańska w obwodzie donieckim. Ostrzeliwuje z artylerii miejscowości Mazaniwka, Dibrowne, Adamiwka. Na te osiedla spadają rakiety, pociski artyleryjskie i bomby beczkowe. Rosjanie próbują poprawić swoje położenie taktyczne w rejonie Bachmutu i Nowopawłowska, atakując tam pozycje sił ukraińskich z lądu i z powietrza.

Ukraińskie lotnictwo prowadzi naloty na rosyjskie składy sprzętu i amunicji, na te magazyny spadają też ukraińskie rakiety. Władze obwodu odeskiego poinformowały, że ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Nowej Kachowce na południu kraju.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: