Białoruś. Oficerowie napisali list do Łukaszenki. Nie chcą walczyć w Ukrainie. "To czyste samobójstwo"

Członkowie białoruskiej armii mieli otwarcie sprzeciwić się wysyłaniu żołnierzy do Ukrainy. Według doniesień mediów wyżsi rangą oficerowie z V. brygady Sił Specjalnych wystosowali list otwarty do Aleksandra Łukaszenki. Udział w wojnie nazwali "czystym samobójstwem".

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko musi zmierzyć się z wyraźnym sprzeciwem ze strony żołnierzy, dotyczącym udziału białoruskiej armii w trwającej w Ukrainie wojnie. Wojskowi podkreślili, że obawiają się wykluczenia ze "wspólnoty państw cywilizowanych".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruś. Aleksander Łukaszenka bezczelnie o Ukrainie: Nasi przyjaciele

Białoruś. Oficerowie nie chcą walczyć w Ukrainie. "To czyste samobójstwo"

Na terytorium Białorusi od początku wojny stacjonują Rosjanie. Wraz z białoruskimi żołnierzami biorą udział w ćwiczeniach wojskowych. Wizja ewentualnego uczestnictwa w wojnie w Ukrainie nie odpowiada jednak wyższym rangą wojskowym z V. brygady Sił Specjalnych. Mieli oni skierować w tej sprawie list do głowy państwa, w którym otwarcie krytykują działania Aleksandra Łukaszenki. Jak podkreślili, włączenie się do wojny będzie porażką na arenie międzynarodowej. Według informacji przekazanych przez ukraiński portal nv-ua żołnierze nazwali ten krok "czystym samobójstwem".

Zobacz wideo Jan Piekło: Żądania Rosji są kompletnie absurdalne

Białoruś. Żołnierze nie chcą walczyć w Ukrainie. Boją się wykluczenia międzynarodowego

List białoruskich oficerów został zacytowany przez portal Newsweek.com. Wojskowi napisali, że "okupacja przez Rosję uznanego na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy, która jest przyjacielem naszego państwa, i jej próba wciągnięcia Białorusi w całkowicie niesprowokowaną wojnę przeciwko suwerennemu państwu może być postrzegana jedynie jako zniszczenie suwerenności Białorusi".

Żołnierze mieli również podkreślić, że już naruszono konstytucję kraju. "W chwili obecnej funkcjonariusze V. brygady Sił Specjalnych zaobserwowali najpoważniejsze naruszenie klauzuli pierwszej konstytucji Białorusi przez najwyższe kierownictwo polityczne Rosji. Zgodnie z tą klauzulą Republika Białoruś zachowuje zwierzchnictwo i pełną władzę na własnym terytorium. Cieszy się również niezależnością w polityce wewnętrznej i zagranicznej".

Oficerowie dodają, że w efekcie zaangażowania w plany Rosji Białoruś może stać się pariasem na arenie międzynarodowej. "Przystępując do wojny z Ukrainą, Białoruś zostanie eksmitowana ze wspólnoty państw cywilizowanych i przez wiele lat będzie wyrzutkiem międzynarodowym" - przekazali wojskowi w liście otwartym cytowanym przez portal Newsweek.com. Serwis zaznacza jednak, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności listu

Rosja gromadzi wojsko na lotnisku w BiałorusiRosja gromadzi sprzęt, Białoruś udostępniła swoje lotnisko [ZDJĘCIA]

Więcej o: