Zbrodnia wołyńska. Krzysztof Szczerski: Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę. Jest oświadczenie

"W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę, między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar. Zbojkotowaliśmy to spotkanie" - poinformował Krzysztof Szczerski. Stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku opublikował oświadczenie, które podpisała Polska i 40 innych państw.

Krzysztof Szczerski do wpisu na Twitterze dołączył oświadczenie, w którym podpisane państwa potępiają Rosję za "ponowne nadużycie swojego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do szerzenia dezinformacji".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja atakuje Ukrainę na forum ONZ: Będziemy nadal stać na straży międzynarodowego pokoju

"Odrzucamy nieustanne wysiłki Rosji na rzecz zniekształcania historii dla jej własnych celów politycznych i promowania niezwykle szkodliwych fałszywych narracji i dezinformacji o krajach sąsiednich, w tym przez bezpodstawne określanie innych jako neofaszystów i neonazistów" - czytamy w oświadczeniu. "Dzisiejsze nieformalne spotkanie to kolejna cyniczna i jasna podjęta przez Rosję próba usprawiedliwienia niesprowokowanej, pełnoskalowej i nielegalnej inwazji na Ukrainę, której skutki są tragiczne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy, ale także dla ludzi na całym świecie" - dodano.

Sygnatariusze oświadczenia dodali, że "potwierdzają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, rozciągającą się na jej wody terytorialne".

Ponawiamy nasz apel do Rosji o zaprzestanie wrogich kampanii dezinformacyjnych przeciwko Ukrainie, o zakończenie brutalnej i przemyślanej wojny agresji oraz o natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wycofanie swoich sił i sprzętu z terytorium Ukrainy

- wezwali przedstawiciele państw, które podpisały dokument. Zapewnili, że nadal będą "stać na straży międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz bronić praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności słowa i praworządności. I będziemy nadal potępiać nazizm, neonazizm, antysemityzm, rasizm antyromski i inne formy rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji".

Oświadczenie zostało podpisane przez Albanię, Andorę, Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Gruzję, Grecję, Gwatemalę, Hiszpanię, Islandię, Irlandię, Japonię, Kanadę, Łotwę, Liechtenstein, Litwę, Luksemburg, Maltę, Mołdawię, Monako, Macedonię Północną, Niderlandy, Niemcy, Nową Zelandię, Norwegię, Palau, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwecję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy, Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Ustawa na 79. rocznicę zbrodni wołyńskiej

W poniedziałek przypadł Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. 11 lipca 1943 roku na Kresach Rzeczypospolitej doszło do zmasowanych ataków ukraińskich nacjonalistów na ludność polską. Ten dzień nazywany jest "krwawą niedzielą" i uważany za punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej. Jacek Gądek jako pierwszy informował o tym, że w 79. rocznicę wydarzeń prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma potępić rzeź wołyńską i zgłosić ustawę o Polakach.

"Wedle naszych informacji intencją obu stron - polskiej i ukraińskiej - jest, aby nie dać pretekstów do poróżnienia się Warszawie i Kijowowi. Zbieg wydarzeń - zgłoszenia ustawy dot. ułatwień dla Polaków i rocznicy rzezi wołyńskiej - można interpretować jako kompletne odwrócenie spojrzenia: od ludobójstwa na Polakach z lat 1943-44 do specjalnego i przyjaznego traktowania w 2022 r." - pisał dziennikarz Gazeta.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: