Wołodymyr Zełenski: Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania

- Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek prezydent Ukrainy wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt dokumentu o prawnych i socjalnych gwarancjach dla Polaków w Ukrainie ma symboliczny wymiar - poinformowało biuro ukraińskiego prezydenta. W ten sposób Ukraińcy chcą podziękować polskiemu narodowi za solidarność i wsparcie w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Zobacz wideo Tak wyglądał transport zniszczonych rosyjskich czołgów na wystawę w Warszawie

Wołodymyr Zełenski: Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie

Wołodymyr Zełenski odniósł się do projektu ustawy w swoim wieczornym wystąpieniu. 

Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach i w oparciu o zrozumienie, że Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie

- powiedział Wołodymyr Zełenski (cytat za PAP).

W komunikacie podkreślono, że ustawa nadaje obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej analogiczne prawa i przywileje do tych, jakie w marcu nasz kraj przyznał Ukraińcom, w ramach ustawy o pomocy. Wołodymyr Zełenski nadał też miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta - Ratownika. W uzasadnieniu napisał, że to podziękowanie za "solidarność władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z narodem ukraińskim i pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić ojczyznę w wyniku rosyjskiej agresji".

Więcej o: