Ukraina szykuje się do odbicia terenów na południu. Minister obrony: Prezydent wydał rozkaz

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że Kijów przygotowuje się do kontrataku. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Times" szef ukraińskiego MON zaznaczył, że jego kraj dysponuje siłami liczącymi ok. miliona osób, a także licznym sprzętem od państw zachodnich.

Celem Ukraińców jest wyzwolenie terytoriów nad Morzem Czarnym, kluczowych dla ukraińskiej gospodarki. - Rozumiemy, że politycznie jest to bardzo potrzebne naszemu krajowi. Prezydent wydał rozkaz naczelnemu dowódcy wojskowego sporządzenia planów - wyjaśnia Reznikow.

Ukraiński minister obrony deklaruje w rozmowie z "The Times", że pomoże w tym wyposażenie, które jego kraj otrzymuje od sojuszników. - Ukraina miała armię jak z ery sowieckiej, broń liczyła sobie 30 lat. Zmieniliśmy to w trzy miesiące - mówi dziennikowi polityk.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Minister dodaje, że choć Ukraina jest zadowolona ze wsparcia ze strony państw NATO, problemem jest tempo dostaw. - Każdy dzień oczekiwania na haubice oznaczać może stratę stu żołnierzy - zwraca uwagę Ołeksij Reznikow.

- Jesteśmy ludźmi wolnego świata, z prawdziwym poczuciem sprawiedliwości i wolności. Mamy około 700 tys. osób w siłach zbrojnych, a kiedy dodamy do tego gwardię narodową, policję, straż graniczną, mamy około miliona - wylicza.

Szef resortu obrony Ukrainy podkreśla dobrą współpracę z Brytyjczykami, szczególnie ministrem obrony Benem Wallacem. Jest przekonany, że narodziła się antykremlowska koalicja, a nawet sojusze Rosji z Węgrami i Kazachstanem są dziś nadwyrężone. - Razem wygramy tę wojnę - deklaruje Ołeksij Reznikow.

Zobacz wideo Zobacz także: Amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS wykorzystywane przez ukraińskie wojsko

Wojna w Ukrainie

Tymczasem w poniedziałek Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Charków. W ataku zginęły trzy osoby. Rannych jest 28 osób, w tym 16-latek. Jak przekazały ukraińskie władze, wojska rosyjskie wystrzeliły w kierunku Charkowa 10 rakiet, które trafiły w trzy budynki mieszkalne. 

Rosjanie ostrzeliwują także inne ukraińskie miasta, między innymi Bachmut w obwodzie donieckim i Rubiżne w obwodzie ługańskim. Jak podaje ukraiński Sztab Generalny, w rejonie Słowiańska, Siewierska i Bachmutu Rosjanie zrzucili bomby beczkowe. To surowe materiały wybuchowe pakowane do beczek i zrzucane ze śmigłowców. Tego typu broń była używana wcześniej w czasie wojny w Syrii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: