BBC zidentyfikowało 4,5 tys. Rosjan zmarłych w wojnie. Prawie co szósty zabity był oficerem

Dziennikarze BBC zidentyfikowali dane 4515 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny w Ukrainie. Duże straty poniosło zwłaszcza rosyjskie lotnictwo. Na liście BBC znajduje się bowiem aż 49 pilotów myśliwców.

Według niedzielnych danych sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia straciła od początku wojny w Ukrainie prawie 37 300 żołnierzy. Rosjanie największe straty w ciągu ostatniej doby mieli ponieść w kierunku Kramatorska.

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Wojna w Ukrainie. BBC potwierdziło dane 4515 zmarłych rosyjskich żołnierzy

Dziennikarzom BBC udało się zidentyfikować nazwiska 4515 rosyjskich żołnierzy (stan na 8 lipca). Co piąty z nich służył w siłach powietrznych, w tym przynajmniej 49 poległych to piloci myśliwców, którzy są szczególnie cenni dla każdego wojska. Szkolenie takiego pilota może zająć bowiem od 15 do 17 lat i kosztuje 12-14 milionów dolarów. Oficerowie stanowią 17 proc. zabitych. 

Jak można przeczytać w raporcie BBC, spośród 4515 zidentyfikowanych żołnierzy, aż 205 to oficerowie wyżsi rangą - generałowie, pułkownicy, podpułkownicy, majorzy. Łącznie zginęło dokładnie 773 oficerów.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Okazuje się, że Rosja ukrywa prawdziwe informacje o liczbie zabitych żołnierzy. Jak udało się dowiedzieć BBC, zmarli żołnierze są chowani na różnych cmentarzach w rosyjskich miastach, a informacje o tym nie są upubliczniane przez lokalne władze. W związku z tym prawdopodobne jest to, że na liście sporządzonej przez BBC znajduje się co najmniej od 40 do 60 proc. nazwisk więcej.

Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruś. Aleksander Łukaszenka bezczelnie o Ukrainie: Nasi przyjaciele

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Ukraińskie dowództwo podsumowało sobotnią sytuację na froncie - był to 136. dzień rosyjskiej inwazji. W komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie prowadziły ostrzał artyleryjski w okolicach Słowiańska i Kramatorska w obwodzie donieckim. Rosyjskie rakiety spadły także w rejonie zaporoskim i charkowskim. Grupa szturmowa wojsk rosyjskich przeprowadziła w pobliżu Słowiańska rozpoznanie bojowe. Rosjanie nie odnieśli zamierzonego celu i wycofali się - poinformował Sztab Generalny Ukrainy.

Andrzej Duda, Wołodymyr ZełenskiZełenski ma potępić rzeź wołyńską i zgłosić ustawę o Polakach

W okolicach Charkowa Rosjanie głównie starają się zapobiegać przedzieraniu się wojsk ukraińskich. Ostrzelali także miasto z terytorium obwodu biełgorodskiego, używając pocisku samosterującego Iskander. Ostrzał prowadzi także wojsko ukraińskie. Jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dwa nieprzyjacielskie stanowiska dowodzenia, magazyny sprzętu i składy amunicji polowej w rejonie Czarnobajewki.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: