Pogoda. Antycyklon afrykañski nadci±ga do W³och. Przyniesie rekordowe upa³y i suszê

Meteorolodzy ostrzegaj±, ¿e do W³och nadci±ga prawdziwa fala upa³ów. W drugiej po³owie przysz³ego tygodnia temperatury w kraju mog± wynie¶æ nawet 45 st. C. We W³oszech pojawi siê tzw. antycyklon afrykañski.

O gwałtownym wzroście temperatur informuje portal tempoitalia.it. W ostatnich dniach we Włoszech notowano temperatury sięgające 43 st. C. Okazuje się, że wysokie temperatury dopiero się pojawią. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl..

Włochy. Rekordowe upały i susza w całym kraju. Nadciąga antycyklon afrykański

Meteorolodzy ostrzegają mieszkańców Włoch przed nadciągającą falą upałów. W drugiej połowie przyszłego tygodnia, czyli około 14 lipca, w kraju będą wyczuwalne iście tropikalne temperatury, które mogą się utrzymać nawet na około 10 dni. To wszystko za sprawą tzw. antycyklonu afrykańskiego.

W niektórych rejonach temperatura może wynieść nawet 45 st. C. Będzie to spory wzrost, ponieważ ostatnio we Włoszech dominowało powietrze znad Azorów, które odrobinę obniżyło panujące temperatury. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Włochy. Gwałtowne burze nie rozwiązują problemu z suszą

Według zapowiedzi synoptyków, na północy kraju m.in. w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie czy we Florencji można się spodziewać około 40. st. C. Wysoka temperatura będzie się utrzymywać również w nocy. W związku z upa³ami pojawiają się także gwałtowne burze.

Ostatnio regiony te również nawiedziły nawałnice, które doprowadziły do licznych strat w uprawach. W samej Toskanii wystąpiło około 1,5 tys. piorunów. Towarzyszące burzom ulewy nie poprawiły problemów związanych z suszą. Dramatyczna sytuacja jest także w regionie Lacjum - w jeziorze Bracciano stwierdzono rekordowo niski poziom wód. Problem dotyczy również wielkich jezior na północy kraju. 

*****

Czy przez zmiany klimatu burze będą silniejsze?

Według rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa" na skutek zmian klimatu "coraz częściej będzie można zaobserwować silne wiatry, a nawet towarzyszące im incydentalne trąby powietrzne i wyładowania atmosferyczne, które mogą znacząco wpłynąć m.in. na rolnictwo, budownictwo oraz infrastrukturę energetyczną i transportową".

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że burze i tornada to złożone zjawiska i na razie nie jest do końca jasne, jak globalne ocieplenie wpłynie na ich siłę i częstość występowania. - Aby powstała silna burza, muszą zostać spełnione trzy warunki, a wraz z ocieplającym się klimatem bardzo trudno jest określić, jak te poszczególne elementy będą się zmieniały - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl dr Mateusz Taszarek z UAM.

Niektóre dotychczasowe badania sugerują, że, że burze mogą być częstsze, ale mniej intensywne, jednak naukowcy wciąż badają te zależności. Z kolei warunki sprzyjające powstawaniu trąb powietrznych w Polsce nie uległy większej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad - mówił Taszarek. Częściej za to dokumentujemy ich pojawienie się np. nagrania z telefonów komórkowych, co może sprawiać wrażenie, że jest ich więcej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Wiêcej o: